8-12. sınıf öğrencilerinin stem kariyer ilgilerinin ve mühendislik bilgilerinin araştırılması
Examination of stem career interests and engineering knowledge of 8-12. grade students
- Tez No: 796376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BOZKURT ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada 8-12. sınıf öğrencilerinin STEM alanlarına yönelik ilgilerini okul türüne göre karşılaştırmak; mühendislik bilgi düzeylerini okul türüne, cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine, bilim sanat öğrencisi olup-olmamalarına, baba mesleğine, anne mesleğine, baba eğitim durumuna, anne eğitim durumuna, herhangi bir projede yer alıp-almama durumuna, gelir düzeyine, yaşadıkları yere, en sevdiği ve en başarılı oldukları derse, üniversiteye devam etmek isteyip-istememelerine, üniversiteye devam etmek istedikleri bölüme göre incelemek ve öğrencilerin STEM kariyerlerine yönelik ilgileri ile mühendislik bilgileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Sinop İli Merkez ilçede yer alan iki ortaokulda öğrenim gören 8.sınıf öğrencileri ile ortaöğretim kurumlarından fen lisesi, anadolu lisesi ve endüstri meslek lisesi'ne devam eden 9, 10, 11 ve 12. sınıflardan 749 (386 kız, 363 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma nedensel karşılaştırmalı araştırma ve ilişkisel tarama deseni çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama araçları, Öğrenci Bilgi Formu, STEM Alanlarına Yönelik Kariyer İlgi Ölçeği ve Mühendislik Bilgi Düzeyi Formu'dur. STEM kariyer ölçeği 5'li likert tipinde ve 80 maddeden oluşmuştur, mühendislik bilgi düzeyi formu ise 9 tane açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Elde edilen veriler, SPSS paket programı kullanılarak t-testi, ANOVA, Tukey testi ve korelasyon ile analiz edilmiştir. Araştırmada, STEM kariyer ilgisinin okul türüne göre farklılık gösterdiği, mühendislik bilgi düzeyinin demografik değişkenlerden, okul türü, sınıf düzeyi, bilim sanat öğrencisi olma, projede görev alma, anne-baba mesleği, anne-baba eğitim düzeyi, ailenin aylık geliri, ailede mühendis olup-olmamasına göre değişiklik gösterdiği, cinsiyete göre mühendislik bilgisinin değişiklik göstermediği ayrıca mühendislik bilgisi ile STEM kariyer ilgisi arasında anlamlı düzeyde düşük bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare 8-12th grade students' STEM career interests according to school type and the level of engineering knowledge according to type of school, gender, grade level, attendance at the science and art center, father's and mothers' profession, father's and mothers' education, taking part in the Project, economic income level, place of residence, their favorite and the most successful course, whether they want to attend the university, the department they want to attend the university, and to determine the relationship between the students' STEM career interests and their engineering knowledge. The study group of the research is 749 (386 girls, 363 boys) students attending the 8-12th grade in the central district of Sinop. The model of the research is ex post facto research and A corrrelational screening design. Data collection tools of the research are Student Information Form, Career Interest Scale for STEM Fields and Engineering Knowledge Level Form. The STEM career scale is in 5-point Likert type and consists of 80 items, while the engineering knowledge level form consists of 9 open-ended questions. Obtained data were analyzed with t-test, ANOVA, Tukey test and correlation using SPSS package program. In the research, STEM career interest differs according to the type of school, the level of engineering knowledge is among the demographic variables, school type, class level, being a science and art student, taking part in the project, parental profession, parental education level, monthly income of the family, being an engineer in the family. It has been concluded that there is a significant low correlation between engineering knowledge and STEM career interest.