Tasarım temelli fen eğitiminin ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin inovasyon becerileri, problem çözme becerileri, kariyer gelişimleri, stem kariyer ilgileri ve tasarım süreci öz değerlendirme becerileri üzerine etkisi
The effect of design-based science education on the innovation skills, problem-solving skills, career development, stem career interests, and design process self-evaluation skills of 8th grade middle school students
- Tez No: 949265
- Danışmanlar: PROF. DR. MUNİSE SEÇKİN KAPUCU, DR. AHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; tasarım temelli fen eğitiminin 8. sınıf öğrencileri- nin kariyer gelişimlerine, STEM kariyer ilgilerine, inovasyon, problem çözme ve tasarım süreci öz değerlendirme becerilerine etkisini test etmektir. Yöntem: Bu amaca dayalı olarak bu araştırma, deney ve kontrol gruplu ön-test, son-testi ölçümlü yarı deneysel desenle tasarlanmıştır. Çalışmaya deney grubundan 34, kontrol grubundan ise 35 öğrenci katılmıştır. Deney grubunun %58.8'i kız, %41.2'si er- kek; kontrol grubunun ise %48.6'sı kız, %51.4'ü erkektir. Deney grubunun yaş ortalaması 13.82 (SS = 0.39), kontrol grubunun yaş ortalaması ise 14.00 (SS = 0.42) olarak bulun- muştur. Veri toplamada Çocuklar İçin Kariyer Gelişimi Ölçeği, STEM Kariyer İlgisi Öl- çeği, Problem Çözme Beceri Algısı Ölçeği, İnovasyon Beceri Ölçeği ve Tasarım Süreci Öz Değerlendirme Ölçeğinden yararlanılmıştır. Veri analizleri aşamasında gerekli ana- lizlerin seçilebilmesi için öncelikle araştırma değişkenlerinin normal dağılımı varsayımı incelenmiştir. Araştırmada farklı gruplardaki örneklem sayısı 50'nin altında olduğu için Shapiro-Wilk testi kullanarak normal dağılım test edilmiştir. Normal dağılım varsayımı- nın ihlal edildiği değişken sadece son test aşamasındaki kariyer gelişimi olup diğer de- ğişkenler ön ve son test aşamalarında normal dağılıma sahiptir. Bundan dolayı gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik bağımsız gruplar t-testi kullanılmıştır, gruplar içi kar- şılaştırmada da eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanılmıştır. Ön test aşamasında gruplar arası farkı anlamlı çıkan problem çözme ve kariyer gelişimi değişkenlerinin son test aşa- masında gruplar arası karşılaştırma ANCOVA testi ile test edilmiştir. Her iki değişken 2 için ön test puanları kovaryans olarak analizlerde kontrol edilmiştir. Bütün analizler için etki büyüğü değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: ANCOVA analizi için yapılan Levene Testi sonuçlarına göre problem çözme değişkeni için grupların varyansları homojen çıkmış [F(1, 67) = 1.59, p = .212], ancak kariyer gelişimi değişkeni için bu varsayım ihlal edilmiştir [F(1, 67) = 4.519, p = .037]. Bu nedenle, kariyer gelişimi değişkeni için gruplar arası fark, varsayımlardan ba- ğımsız bir şekilde analiz edebilmek amacıyla R (R Core Team, 2024) programında boot paketi kullanılarak Bootstrapped ANCOVA yöntemiyle yeniden test edilmiştir. Analiz sonucunda, deney grubu öğrencilerinin uygulama öncesi ve sonrası inovasyon becerile- rinde [t (33) = 1.09, p = .285], problem çözme becerilerinde [t (33) =- .16, p = .875], kariyer gelişiminde [t (33) =.82, p = .417], STEM kariyer ilgisinde [t (33) =- 1.04, p = .308] ve tasarım süreci öz değerlendirme becerilerinde [t (33) =- 1.20, p = .240] her iki ölçüm arasında anlamlı bir değişim gözlenmemiş olup, kontrol grubu öğrencilerinin ino- vasyon becerileri [t (34) = 2.77, p = .009, d = .43], problem çözme becerileri [t (34) = 3.46, p = .001, d = .82] ve tasarım süreci öz değerlendirme becerileri [t (34) = 2.55, p = .016, d = .48] istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalma gösterirken; kariyer gelişimi [t (34) = .64, p = .530] ve STEM kariyer ilgisinde [t (34) = 1.96, p = .059] anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Sonuçlar ve Öneriler: Bu araştırmada, TTFÖ uygulamasının öğrencilerin bece- rilerinde anlamlı bir gelişim sağlamadığı, ancak kontrol grubunda görülen gerilemeyi ön- lediği bulunmuştur. Problem çözme ve STEM kariyer ilgisinde deney grubu lehine farklar olsa da, bunlar çoğunlukla kontrol grubunun gerilemesinden kaynaklanmıştır. Bu ne- denle, TTFÖ'nün etkisinin artması için uygulama süresinin uzatılması, çok döngülü et- kinlikler yapılması, değerlendirmelerde alternatif ölçme araçları kullanılması, aktif kont- rol gruplarının tercih edilmesi ve öğretmenlerin bu yaklaşımla ilgili kapsamlı eğitim al- maları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to test the effect of design-based science education on 8th grade students' career development, STEM career interests, innovation, problem solving, and design process self-assessment skills. Method: Based on this purpose, this study was designed as a quasi experimental design with pre-test and post-test measurements in an experimental and control group. A total of 34 students participated in the experimental group and 35 students in the control group. Of the experimental group, 58.8% were female and 41.2% were male; of the cont- rol group, 48.6% were female and 51.4% were male. The mean age of the experimental group was 13.82 (SD = 0.39), and the mean age of the control group was 14.00 (SD = 0.42). The Career Development Scale for Children, STEM Career Interest Scale, Problem Solving Skill Perception Scale, Innovation Skill Scale, and Design Process Self-Assess- ment Scale were used to collect data. In the data analysis phase, the assumption of normal distribution of the research variables was examined in order to select the necessary analy- ses. Since the sample size in different groups was less than 50, the Shapiro Wilk test was used to test for normal distribution. The only variable that violated the assumption of normal distribution was career development in the final test phase, while the other vari- ables were normally distributed in both the pre-test and final test phases. Therefore, the parametric independent groups t-test was used for intergroup comparisons, and the paired samples t-test was used for intragroup comparisons. The problem-solving and career de- velopment variables, which showed a significant difference between groups in the pre- test phase, were tested with the ANCOVA test in the post-test phase. The pre-test scores 4 for both variables were controlled as covariates in the analyses. Effect size values were calculated for all analyses. Results: According to the results of the Levene Test conducted for the ANCOVA analysis, the variances of the groups were homogeneous for the problem-solving variable [F(1, 67) = 1.59, p = .212], but this assumption was violated for the career development variable [F(1, 67) = 4.519, p = .037]. Therefore, to analyze the between-group difference for the career development variable independently of the assumptions, the Bootstrapped ANCOVA method was re-tested using the boot package in the R program (R Core Team, 2024). The analysis revealed that there were no significant differences between the expe- rimental and control groups in terms of innovation skills [t (33) = 1.09, p = .285], prob- lem-solving skills [t (33) = - .16, p = .875], career development [t (33) = .82, p = .417], STEM career interest [t (33) = -1.04, p = .308], and design process self-assessment skills [t (33) = -1.20, p = .240] between the two measurements, control group students' innova- tion skills [t (34) = 2.77, p = .009, d = .43], problem-solving skills [t (34) = 3.46, p = .001, d = .82], and design process self-assessment skills [t (34) = 2.55, p = .016, d = .48] showed a statistically significant decrease; no significant change was observed in career develop- ment [t (34) = .64, p = .530] and interest in STEM careers [t (34) = 1.96, p = .059]. Conclusion and Suggestions: In this study, it was found that the DBSE (Design- Based Science Education) implementation did not lead to a significant improvement in students' skills, but it prevented the decline observed in the control group. Although there were differences in favor of the experimental group in problem-solving skills and STEM career interest, these were mostly due to the decline in the control group. Therefore, to enhance the effectiveness of DBSE, it is recommended to extend the duration of imple- mentation, design multi-cycle activities, use alternative assessment tools, prefer active control groups, and provide teachers with comprehensive training related to this appro- ach.