Çocuğu bilim ve sanat merkezine devam eden ailelerin stem kariyeri farkındalıkları
Stem career awareness of families whose children attend science and art center
- Tez No: 826219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU METİN PETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bilim ve Sanat Merkezine devam eden ve burada STEM dersi alan öğrencilerin ailelerinin STEM kariyeri farkındalıklarını incelemektir. Farkındalık ifadesiyle, ebeveynlerin çocuklarının gelecekteki kariyer seçimleri, bu seçimleri desteklemek için sahip oldukları bilgi düzeyleri, davranışları, STEM meslekleri hakkındaki düşünceleri ve çocuklarının STEM kariyerlerine hazırlanmalarına katkı sağlama biçimleri ve çocuklarıyla vakit geçirme biçimleri ifade edilmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu ortaokulda öğrenim görmekte olan her bir sınıf seviyesinden (5., 6., 7., ve 8. sınıf) üçer öğrencinin velisi oluşturmaktadır. Dolayısıyla araştırmaya 12 velinin katılımı sağlanmıştır. Görüşmeci olarak anne veya babadan hangisinin katılacağı ailelerin tercihine bırakılmıştır. Ailelerin STEM kariyeri farkındalıkları hakkında görüşleri araştırıldığından çocukları STEM uygulamaları yapma fırsatına sahip, STEM konusunda temel bilgiye sahip, çocukları ortaokulda Bilim ve Sanat Merkezine devam eden öğrenci velilerinin çalışmaya dahil edilmesine karar verilmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Olgu Bilim deseni ile paralel olarak çalışma grubunun STEM kariyeri farkındalıkları hakkındaki görüşleri, detaylı veri sağlayacak şekilde bireysel görüşmeler aracılığıyla ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilen nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Veli görüşmeleri ses kayıtları alınarak yazıya geçirildikten sonar kodlanmıştır. İçerik analizinde veri çözümlemenin daha pratik olması bakımından nitel veri analiz programından yararlanılmıştır. Nitel verileri analiz ederken kodlama sürecinde öncelikli olarak literatürde yer alan kavramlar ve ifadeler kullanılmıştır. Ulaşılan kodlar yardımıyla eş zamanlı olarak temalar oluşturulmuş ve böylece kodlar daha genel başlıklar altında toplanmıştır. Sonuç olarak, Katılımcıların ve çocuklarının genel olarak ortaokul kademesinde kariyer seçimini erken buldukları gözlemlenmiştir. STEM meslek kariyerini daha çok maddi sebeplerle seçmeyi düşündükleri belirlenmiştir. Bu mesleklerde çalışan kişilerin karşılaşacağı zorluklara rağmen özel yetenekli kişilerin duygusal zekalarının da yüksek olduğu ve zorlukların üstesinden gelebileceği düşünülmektedir. Öğrencilerin evde ve BİLSEM'lerde amacına hizmet edecek derecede materyale ulaşımlarının sağlanmadığı görülmektedir. Okul dışı STEM ortamlarına da katılımın yeterli düzeye ulaşamadığı kaydedilmiştir. Ayrıca, aileler STEM meslekleri hakkında kariyer bilgisi edinmek için bu mesleği yapan kişilerle çocuklarını görüştüreceklerini dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the STEM career awareness of parents of students attending the Science and Art Center and taking STEM courses there. 'Awareness,' refers to parents' knowledge levels about their children's future career choices, their behaviors, thoughts about STEM professions, their contribution ways for their children's STEM career preparation, and how they spend time with their children. The study group for the research consists of parents of three students from each grade level (5th, 6th, 7th, and 8th grades) currently studying in middle school. Thus, a total of 12 parents participated in the study. Familes were the decision makers to choose whether mother or father would participate as the interviewee. Parents of students attending the Science and Art Center in middle school, who have the opportunity to engage in STEM activities, possess basic knowledge of STEM, were included in the study since the research focused on exploring the STEM career awareness of parents. The research used a qualitative research design known as the phenomenology design. In parallel with the Case Study design, individual interviews were conducted to reveal the opinions of the study group about their STEM career awareness in a detailed manner. Qualitative data obtained using a semi-structured interview form were analyzed through content analysis. Parent interviews were recorded, transcribed, and then coded. In the content analysis, a qualitative data analysis program was utilized to facilitate the data analysis process. In the coding process, concepts and expressions found in the literature were primarily used. Themes were created simultaneously with the help of the codes obtained and thus, codes were grouped under more general headings. As a result, it was observed that the participants and their children generally find the process of choosing a career at the middle school level to be early. They were found to consider STEM career choices mainly for financial reasons. Despite the challenges that individuals working in these professions may face, it is believed that individuals with special abilities also have high emotional intelligence and able to overcome difficulties. It was observed that students do not have access to sufficient materials to serve their purpose both at home and in Science and Art Centers. Participation in extracurricular STEM environments outside of school is also noted to be insufficient. In addition, parents expressed their intention to introduce their children to individuals working in STEM professions to acquire career knowledge about these professions.