Solving bin packing problem based on parallel hybrid genetic algorithm
Paralel hıbrıt genetık algorıtmaya dayalı hazır paketleme problemını çözme
  1. Tez No: 796392
  2. Yazar: MOHAMMED HUSHAM ABDULKAREEM ABDULKAREEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sezgisel aramanın kullanımı yapay zeka alanı için esastır ve bilgiye dayalı işlemlerde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak için. Amacının Kutu Paketleme Problemi (BPP), gerekli olan en az sayıda kutuyu belirlemektir. belirtilen boyutları aşmadan belirli bir kutu koleksiyonuna belirli boyutlardaki bir öğe grubunu paketleyin. herhangi bir bölmenin kapasitesi. NP-Hard'ın bir sorun olduğu iyi bilinmektedir. Bu çalışmada, biz Uygulanamaz bir çözümle başa çıkmak için BFD kullanan hibrit bir genetik algoritma sunar. bin kullanılan formatın getirdiği setler (En Uygun Azalan). deneyimlerimizi tartıştık (BPP) ile paralel çözümler geliştirmek. Alternatif kutu paketleme stratejilerinin araştırılması, kaynak tahsisi ile ilgili zorlukları daha iyi kavramak için yapılıyor. Farklı paketleme algoritmalarının, paketlemenin etkinliğini etkilediği farklı yolların yanı sıra. Paketleme kutularının görünen seri yapısı modellenmiştir ve bu modelleme, binlerce kapsayıcı sınırlarının ötesine geçen geçmiş çalışmalar. gösteriyoruz Bu, çok karmaşık olmayan verilerle. Paralel algoritmaların başarması imkansız değildir. doğrusal hızlanma Çok çeşitli özellikler için yüzlerce boyuta kadar simülasyonlar binlerce bölme ve buluşsal yöntemle birlikte simüle edilmiştir, bunlarla başa çıkma yaklaşımımız viii İmkansız kromozomların, onları yükseltmeye yardımcı olan deneysel verilerle etkili olduğu gösterildi. bar Akademisyenler, kutu paketleme probleminin davranışlarının oldukça yüksek olduğunu bulmuşlardır. başlangıçta çözülmesi kolay bir problem gibi görünse de karmaşıktır. nesnenin uzunluk, yükseklik veya genişlik ölçümlerini mevcut olanlarla koordine etmek paketleme alanı. Planlanan paketleme yöntemi, üretilen kutu boşluklarının sayısını azaltmayı amaçlar. paketleme işlemi sırasında. Bu paketleme stratejisini bulmak için HGA kullanıldı. problemi çöz. Önerilen tekniğin bulguları gözden geçirilmiş ve ardından ilgili akademik dergilerde tanımlanan birden çok aritmetik sonuç kümesiyle karşılaştırıldığında gelen cevaba. Klasik boks probleminde, size bir uydurma görevi verilir. önceden belirlenmiş miktarda nesneyi, tümü aynı boyutta olan bir dizi kapsayıcıya yerleştirin. Bu kullanılması gereken kutu sayısını azaltmak ve toplam boyutun Her kutunun içindekilerin sayısı kutunun kapasitesini aşmaz.
Özet (Çeviri)
The use of heuristic search is essential to the field of artificial intelligence and is required in order to find solutions to problems that arise in knowledge-based operations. The purpose of the Bin Packing Problem (BPP) is to identify the fewest number of boxes that are necessary to package a group of items of specified sizes into a given collection of bins without exceeding the capacity of any individual bin. It is well acknowledged that NP-Hard problem. In this study, we present a hybrid genetic algorithm that employs BFD in order to deal with infeasible solution sets brought about by the bin-used format (Best Fit Decreasing). We discussed our experiences developing parallel solutions to the (BPP). Investigation into alternative bin packing strategies is being done in order to have a better grasp of the challenges associated with resource allocation.as well as the different ways that different packing algorithms affect the effectiveness of packing. The apparent serial nature of packing bins has been modelled, and this modelling has prevented past studies from growing beyond their limits of many thousands of containers. We demonstrate this with data that is not very complicated. It is not impossible for parallel algorithms to achieve linear speedup. Simulations of up to hundreds of sizes for a wide range of characteristics have been simulated, along with thousands of bins and heuristics, our approach to dealing with viii impossible chromosomes was shown to be effective by experimental data, which helped to raise the bar. Academics have found that the behaviours of the bin packing problem are highly complex, despite the fact that it initially presents itself as an easy problem to solve by coordinating the measurements of the object's length, height, or width with those of the available packing space., the planned packing method aims to reduce the number of boxes voids produced during the packing process. In order to come up with this packing strategy, HGA was used to solve the problem. The findings of the technique that was suggested were reviewed and then compared to multiple sets of Arithmetic results identified in academic journals that were related to the answer that was reached. In the classic boxing problem, you are tasked with fitting a predetermined quantity of objects into a set of containers that are all of the same size. This is done to cut down on the number of boxes that need to be used and to make sure that the total size of the things inside each box doesn't go over the box's capacity.