Koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisi geçiren hastalarda periferik kas kuvveti, kaygı düzeyi ve fonksiyonel kapasite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between peripheral muscle strength, anxiety level and functional capacity in patients undergoing coronary artery bypass graft (CABG) surgery
- Tez No: 796393
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisi geçiren hastalarda periferik kas kuvveti, kaygı düzeyi ve fonksiyonel kapasite arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla planlandı. Araştırma verileri anket yöntemi ile toplandı. Çalışma Kasım 2021 ile Aralık 2022 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya KABG cerrahisi geçiren 22 gönüllü hasta katıldı (yaş ortalaması 62,4 yıl, ± 6,5). KABG cerrahisi sonrası dördüncü ve sekizinci haftada submaksimal egzersiz kapasitesi 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), 30 Saniye Kalk Otur Testi, Zamanlı Kalk Yürü Testi ile değerlendirildi. El kavrama kuvveti ve el kavrama statik enduransı el dinamometresi (Jamar Hydraulic Hand Dynamometer) ile ölçüldü. Her iki ekstremitede; M. Biceps Brachii, M. Quadriceps Femoris ve kalça fleksör kas grubu kas kuvveti değerlendirmesi dijital dinamometre (JTECH, Medical Commander Powertrack II, USA) ile yapıldı. Kaygı düzeyi Durumluluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) ile belirlendi. Verilerin istatiksel analizinde SPSS 25 paket programı kullanıldı. Sağ kavrama kuvveti, sağ el kavrama statik endurans süresi ve 6DYT mesafesi ikinci değerlendirmede ilk değerlendirmeye göre anlamlı düzeyde daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the relationship between peripheral muscle strength, anxiety level and functional capacity in patients undergoing coronary artery bypass graft (CABG) surgery. Research data were collected by questionnaire method. The study was conducted between November 2021 and December 2022. Twenty-two volunteer patients who underwent CABG surgery participated in the study (mean age 62.4 years, ± 6.5). At the fourth and eighth weeks after CABG surgery, submaximal exercise capacity was evaluated with the 6 Minutes Walk Test (6MWT), the 30 Seconds Stand Up and Sit Test, and The Timed Up and Go Test. Hand grip strength and hand grip static endurance were measured with a hand dynamometer Jamar Hydraulic Hand Dynamometer). In both extremities; Muscle strength assessment of M. Biceps Brachii, M. Quadriceps Femoris and hip flexor muscle group was performed with a digital dynamometer (JTECH, Medical Commander Powertrack II, USA). Anxiety level was determined by the State and Trait Anxiety Inventory (STAI). SPSS 25 package program was used for statistical analysis of the data. Right grip strength, right hand grip static endurance time and 6MWT distance were significantly higher in the second assessment than in the first assessment (p0.05).