Optical disk segmentation in human retina images with golden eagle optimizer
Golden eagle optımızer ile insan retina görüntülerinde optik disk segmentasyonu
- Tez No: 796405
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Oftalmolojide, optik sinir ve retina diskinin incelenmesi, yaşlanma, diyabet, optik nörit, glokom, papilödem ve iskemik optik nöropati gibi çeşitli göz hastalıklarını teşhis etmenin yaygın bir yoludur. Bu çalışma, Altın Kartal algoritmasına, yedek vektör makinesine ve geometrik olarak aktif kontur yöntemine ve görüntü bölütlemeye dayalı üç birleştirilmiş yöntemin uygulanmasını sunmaktadır. Bu yöntemler, iyi bilinen retina veritabanı kıyaslaması olan RIM-ONE kullanılarak test edilmiştir. Bu çalışma, Golden Eagle algoritması tarafından yönlendirilen geometrik olarak aktif Shannon konturuna dayalı ön işlemeyi ve düzenli aralıklı enine kesit segmentasyonuna dayalı son işlemeyi kullanır. Altın Kartal yöntemi, geometrik olarak aktif kontur ve DVM yöntemi gibi yaklaşımlardan daha etkilidir. Önerilen yöntem, diğer yöntemlere göre görüntü benzerliği ve istatistiksel indeks açısından daha yüksek ortalama değerler göstermektedir. Önerilen Golden Eagle yönteminin gelecekte retinal görüntülerin klinik uyumunu değerlendirmek için kullanılabileceği doğrulandı.
Özet (Çeviri)
In ophthalmology, examination of the optic nerve and disc of the retina is a common way to diagnose a variety of eye diseases such as aging, diabetes, optic neuritis, glaucoma, papilledema, and ischemic optic neuropathy. This study presents the implementation of three combined methods based on the Golden Eagle algorithm, backup vector machine and geometrically active contour method and image segmentation. These methods have been tested using the well-known retina database benchmark, RIM-ONE. This study uses pre-processing based on the geometrically active Shannon contour guided by the Golden Eagle algorithm and post-processing based on regular spaced cross-section segmentation. The Golden Eagle method is more efficient than approaches such as the geometrically active contour and the SVM method. The proposed method, compared to other methods, shows higher mean values in terms of image similarity and statistical index. It is confirmed that the proposed Golden Eagle method could be used in the future to assess the clinical fit of retinal images.