Beyazlatıcı diş macunu ile fırçalamanın renk uyumlu rezin bazlı kompozitlerin renk stabilitesine ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi
Effect of brushing with whitening toothpaste on color stability and surface roughness of color-adjustment resin based composites
- Tez No: 796413
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN HUBBEZOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek estetiğe sahip bir supra-nanofil kompozit ve akıllı kromatik teknoloji kullanılarak üretilen dört farklı renk uyumlu rezin bazlı kompozitlerin beyazlatıcı diş macunu ile fırçalama sonrası renk stabilitesinin ve yüzey pürüzlülüğünün karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 4 farklı renk uyumlu (Omnichroma, Vittra Unique. Charisma Diamond One, Zenchroma) ile bir supra- nano dolduruculu (Estelite Asteria) kompozit içeriklerine göre 5 ana gruba ayrıldı. Her grupta 24 adet olmak üzere, 8 x 2 mm ebatlarında toplam 120 disk şeklinde örnekler hazırlandı. Örneklerin üst yüzeylerine polisaj (Sof-lex Diamond Spiral) işlemi uygulandı. Hazırlanan örnekler her solüsyonda 4 gün kalacak şekilde sırayla çay, kahve ve vişne suyunda bekletilerek 1 yıllık renklendirme prosedürü simüle edildi. Beyazlatma prosedürlerine göre rastgele olarak 3 alt gruba ayrıldı (n=8). Alt Grup 1, distile su ile fırçalama; Alt Grup 2, diş macunu ile fırçalama; Alt Grup 3'de ev tipi beyazlatma ajanı uygulama yapıldı (14 gün). Renk ölçümleri; başlangıç, renklendirme sonrası, beyazlatmanın 7. gün sonu ve beyazlatmanın 14. gün sonunda olmak üzere, kontakt spektrofotometre (Vita Easyshade Advanced 4) ile yapıldı. Renk değişim değerleri (𝛥𝐸) CIELAB formülü kullanarak hesaplandı. Tüm örneklerin yüzey pürüzlülük değerleri profilometre cihazı kullanılarak; başlangıç, renklendirme sonrası ve beyazlatma sonrasında olmak üzere 3 aşamada yapıldı. Beyazlatma prosedürleri sonrası meydana gelen yüzey değişimleri SEM Analizi ile incelendi. Renklendirme sonrası, kompozit grupları arasında en fazla renklenme Omnichroma takiben Zenchroma kompozit grubunda görülürken, en az renk değişimi Vittra Unique kompozit grubunda gözlendi. Beyazlatma prosedürleri sonrası tüm kompozitlerde, beyazlatıcı diş macunu ile fırçalama ΔE değerleri ile distile su ile fırçalama ΔE değerleri arasındaki 14 gün sonraki farklar (Omnichroma hariç) istatistiksel olarak önemli bulundu (p0,05). Kompozit rezinlere uygulanan renklendirme ve beyazlatma prosedürleri yüzey pürüzlülük değerlerinde bir miktar değişiklik meydana getirmiş olsa da, aradaki farklar istatistiksel olarak önemsiz bulundu (p>0,05). Tüm kompozit rezinlerin renklendirme prosedürü sonrası renk değişim değerleri klinik olarak kabul edilebilir seviyenin üzerinde bulunmuştur (ΔE>3,3). Tüm kompozitlerde dışsal renklenmelerin giderilmesinde %2 hidrojen peroksit içeren beyazlatıcı diş macunu ile fırçalamanın klinik olarak kabul edilebilir beyazlatma etkisi sağladığı görülmüştür. Beyazlatıcı diş macunu ile fırçalama işlemi 14 gün ve üzeri kullanımlarda ev tipi beyazlatma ajanı uygulaması kadar beyazlatma etkinliği göstermiştir (Omnichroma hariç). Renk uyumlu rezin bazlı kompozitlere uygulanan renklendirme ve beyazlatma prosedürleri yüzey pürüzlülük değerlerinde kayda değer negatif bir etki yapmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to compare the color stability and surface roughness of four different color-adjustment composites produced using smart chromatic technology and a highly esthetic supra-nanofil composite after brushing with whitening toothpaste. In this study, 4 different color-adjustment resin based composites (Omnichroma, Vittra Unique. Charisma Diamond One, Zenchroma) and a supra- nano-filled (Estelite Asteria) composite were divided into 5 main groups according to their content. A total of 120 disc-shaped specimens (8 x 2 mm) were prepared, 24 in each group. The upper surfaces of the samples were polished using the polishing system (Sof-lex Diamond Spiral). The prepared samples were kept in tea, coffee and cherry juice for 4 days in each solution, and a 1-year coloring procedure was simulated. They were randomly divided into 3 subgroups according to the bleaching procedures (n=8). Subgroup 1, brushing with distilled water; Subgroup 2, brushing with whitening toothpaste; Subgroup 3, home bleaching agent were applied (14 days). Color measurements - The beginning, after coloring, at the end of the 7th day of bleaching and at the end of the 14th day of the bleaching - were performed with a contact spectrophotometer (Vita Easyshade Advanced 4). Color change values (ΔE) were calculated using the CIELAB formula. The surface roughness values of all samples were determined using a profilometer; It was performed in 3 - at the beginning, after coloring and after bleaching - stages. Surface changes after bleaching procedures were examined by SEM Analysis. After coloring among the composite groups, the highest coloration was observed in the Omnichroma composite group followed by the Zenchroma composite group while the least color change was observed in the Vittra Unique composite group. After the bleaching procedures, the differences between the ΔE values of brushing with whitening toothpaste and ΔE values of brushing with distilled water after 14 days (except for Omnichroma) were found to be statistically significant (p0.05). At the end of the 14th day in all composite groups after the bleaching procedures, the ΔE values of brushing with whitening toothpaste showed higher values than brushing with distilled water, and the differences between them (except for Omnichroma) were significant (p0.05). As a result of brushing with whitening toothpaste; While the highest whitening effect was seen in Charisma Diamond One composite, the least whitening effect was seen in Omnichroma composite. The color change values of all composite resins after the coloring procedure were found above the clinically acceptable level (ΔE>3.3). It was observed that brushing with a whitening toothpaste containing 2% hydrogen peroxide provided clinically acceptable whitening effect in removing external discoloration in all composites. Brushing with whitening toothpaste showed as much whitening efficiency as the use of home bleaching agent for 14 days and more (except Omnichroma). Coloring and bleaching procedures applied to color-adjustment resin- based composites did not have a significant negative effect on surface roughness values.