Periferal intravenöz kateterizasyon uygulamasında ultrason kullanımının çocuklarda kaygı, ağrı ve işlem süresi üzerine etkisi
Effect of ultrasound use on anxiety, pain and duration of intervention in children in peripheral intravenous catheterization
  1. Tez No: 796422
  2. Yazar: AYŞEN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma, 9-14 yaş grubu çocuklarda, periferal intravenöz kateterizasyon (PIVK) uygulamasında ultrason kullanımının çocuklarda kaygı, ağrı ve işlem süresi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Acıbadem Altunizade Hastanesi Pediatri Yoğun Bakım Ünitesinde Mart 2021- Mart 2023 tarihleri arasında tanı ve tedavi amacıyla yatırılan 9-14 yaş grubu çocuklar oluşturdu; örneklemi 30 kontrol grubu ve 30 deney grubu olmak üzere toplam 60 hasta çocuk oluşturmuştur. Örneklemi oluşturan 60 çocuk, deney ve kontrol gruplarına randomize olarak atandı. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği ve Durumluluk Kaygı Ölçeği kullanıldı. Deney ve kontrol grubuna işlem öncesi ve işlem sonrası kaygı düzeyini değerlendirmek için Durumluluk Kaygı Ölçeği uygulandı. Deney grubuna ultrason cihazı ile kontrol grubuna ise geleneksel yöntem ile PIVK uygulaması gerçekleştirildi. Her iki gruba işlem sırasında çocukların ağrısını değerlendirmek için Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testi, Bağımsız Örneklem t testi, Mann Whitney U testi, Ki Kare test istatistiklerinden faydalanıldı. p değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirildi. Bulgular: Periferal intravenöz kateterizasyon uygulaması esnasında çocukların işlem öncesi Durumluluk Kaygı Ölçeği puan ortalamaları ve işlem sonrası Durumluluk Kaygı Ölçeği puan ortalamaları açısından deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptandı (p0,05) fakat Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Skala oranları deney grubu çocuklarda kontrol grubundaki çocuklara göre daha düşük düzeyde bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effect of ultrasound use on the level of anxiety, pain and duration of intervention. in children aged 9-14 years in the application of peripheral intravenous catheterization (PIVK). Materials and Methods: The research is an experimental study with a randomized controlled. The population of the study consisted of children aged 9-14 who were hospitalized for diagnosis and treatment in the Pediatric Intensive Care Unit of Acıbadem Altunizade Hospital between March 2021 and March 2023, and the sample consisted of 60 pediatric patients, 30 of them in the control group and 30 of them in the experimental group. These 60 children in the sample were randomly assigned to the experimental and control groups. Personal Information Form, Wong-Baker Faces Pain Rating Scale and State Anxiety Inventory were used to collect data. State Anxiety Inventory was applied to the experimental and control groups to evaluate the anxiety level before and after the procedure. PIVK was applied to the experimental group with an ultrasound device and to the control group with the traditional method. Wong-Baker Faces Pain Rating Scale was applied to both groups to evaluate the pain of the children during the procedure. Descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, Independent Sample t-test, Mann-Whitney U test and Chi-Square test statistics were used in the analysis of the data. Cases where the p-value was below 0.05 were considered as statistically significant results. Results: A statistically significant difference was found between the experimental and control groups in terms of the pre-procedure State Anxiety Inventory score averages and the post-procedure State Anxiety Inventory score averages of the children during peripheral intravenous catheterization (p0.05), however, Wong-Baker Faces Pain Rating Scale rates were found to be lower in children in the experimental group compared to the children in the control group.