Power quality enhancements in hybrid grid using facts device
Facts cihazı kullanarak hibrit şebeke güç kalitesi iyileştirmesi
  1. Tez No: 796424
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULLAH ALI AL ANBAGI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAİD HAMODAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
This work is studying a hybrid power grid consisting of a photovoltaic power plant as a renewable energy source connected with a conventional power source, and a load. In addition, a Flexible Alternating Current Transmission System FACTS device is used, by contributing to optimal system performance by minimizing power losses and enhancing the voltage profile. This method is utilized to overcome the problems produced by the existence of both reactive and resistive loads at the point of a common coupling. The proposed control strategy controls the FACTS device STATCOM according to dq-control theory, which force the d-axis component of the current to zero, which allows the active component to be taken from the supply while STATCOM also resolve the issues of the harmonic which generated by loads. This strategy will minimize the grid's reactive power output, ultimately increasing transmission capacity and enhancing grid stability.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, geleneksel bir güç kaynağına bağlı yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak bir fotovoltaik enerji santralinden ve bir yükten oluşan hibrit bir güç şebekesini inceliyor. Ayrıca, güç kayıplarını en aza indirerek ve gerilim profilini iyileştirerek optimum sistem performansına katkıda bulunarak Esnek Alternatif Akım İletim Sistemi FACTS cihazı kullanılır. Bu yöntem, ortak bir bağlantı noktasında hem reaktif hem de dirençli yüklerin varlığından kaynaklanan sorunların üstesinden gelmek için kullanılır. Önerilen kontrol stratejisi, akımın d ekseni bileşenini sıfıra zorlayan ve aktif bileşenin kaynaktan alınmasına izin veren dq-kontrol teorisine göre FACTS cihazı STATCOM'u kontrol ederken, STATCOM ayrıca harmonik sorunlarını çözer. yükler tarafından oluşturulur. Bu strateji, şebekenin reaktif güç çıkışını en aza indirecek, sonuçta iletim kapasitesini artıracak ve şebeke kararlılığını artıracaktır.