Ankara ili mamak ilçe sağlık müdürlüğü'ndeki filyasyon ekibi çalışanları ile Mamak ilçesinde bir mahallede yaşayan erişkinlerdeki COVİD-19 aşı tereddütünün değerlendirilmesi
Evaluation of COVİD-19 vaccine hesitancy in adults living in A neighborhood in mamak district with filiation TEAM workers in Ankara province Mamak district HEALTH directorate
- Tez No: 796426
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma Mart-Nisan 2021 tarihleri arasında Ankara'nın Mamak ilçesinde görevli filyasyon ekipleri ile Mamak'ta bir mahallede yaşayan erişkinlerin COVID-19 aşı tereddütü nedenlerinin, aşı olma niyetlerinin, aşılamaya karşı tutumlarının ve bunları etkileyen faktörlerin araştırılması için planlanmıştır. Araştırma kesitsel tipte epidemiyolojik bir araştırmadır. Veri toplama aşamasında 83 sorudan oluşan bir veri toplama formu kullanılmıştır. Araştırmaya filyasyon çalışanlarından 316, mahalle halkından 310 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan filyasyon çalışanlarının %81,6'sı COVID-19 aşısı olduğunu, %7,6'sı kararsız olduğunu, %7,3'ü muhtemelen olmayacağını, %1,3'ü ise kesinlikle COVID-19 aşısı olmak istemediğini belirtmiştir. Mahalle halkının %20,3'ü COVID-19 aşısı olduğunu, %65,2'si kesinlikle olmak istediğini, %6,8'i muhtemelen olacağını, %4,8'i kararsız olduğunu, %1,9'u muhtemeleni olmayacağını, %1'i kesinlikle olmayacağını belirtmiştir. COVID-19 aşı tereddütü sorularından alınan puanların ortalamasının üstünde puan alanların yüzdesi mahalle halkında %31,6, filyasyon ekibinde %49,1'dir. COVID-19 aşısı tereddütü yaratabileceğini düşündüğümüz önermelerden öne çıkan ilk üç neden filyasyon çalışanları grubunda; yan etkilerinden korkmak, aşı çalışmalarının yetersiz olması ve aşı etkinliğinin kısa süreli olacağını düşünmek, mahalle halkında; aşı etkinliğinin kısa süreli olacağını düşünmek, aşılar hakkında bilgi yetersizliği ve aşının üretildiği ülkeye güvenmemek olarak bulunmuştur. Yapılan modellemede COVID-19 aşı tereddütü filyasyon ekibinde; COVID-19 aşısı olma, yaş, koronavirüs korkusu, COVID-19 aşısına karşı tutum, mahalle halkında; cinsiyet, çocuk sahibi olmak, grip aşısı olma durumu, COVID-19 haberlerini takip sıklığı, COVID-19 aşısına karşı tutum, koronavirüsten korunma önlemlerine uyum durumu ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between March and April 2021 in Ankara's Mamak District. It is planned to investigate the reasons behind COVID-19 vaccine hesitancy, vaccination intentions, attitudes towards vaccination, and associated factors among adults living in a neighbourhood in Mamak, with the assistance of district filiation teams. The study is a cross-sectional epidemiological study. A data collection form consisting of 83 questions was used for data collection. A total of 316 filiation workers and 310 neighbourhood residents participated in the research. Among the participating filiation workers, 81.6% reported being vaccinated against COVID-19, 7.6% were undecided, 7.3% were probably not, and 1.3% definitely did not want to be vaccinated against COVID-19. In the neighbourhood community, 20.3% reported receiving the COVID-19 vaccine, 65.2% definitely intended to get vaccinated, 6.8% probably intended to get vaccinated, 4.8% were undecided, and 1.9% probably did not intend to get vaccinated, while 1% definitely did not. The percentage of above-average scores in the COVID-19 vaccine hesitancy questions was 31.6% for the neighbourhood community and 49.1% for the filiation team. The top three reasons for vaccine hesitancy were fear of side effects, concerns about insufficient vaccine efficacy, and thinking that vaccine efficacy will be short-lived, among filiation workers; and thinking that vaccine efficacy will be short-lived, lack of knowledge about vaccines and distrust in the country of vaccine origin, among neighbourhood residents. The regression analysis showed that COVID-19 vaccination among filiation workers was associated with being vaccinated against COVID-19, age, fear of coronavirus, and attitude towards COVID-19 vaccine, while in the neighbourhood, it was associated with gender, having a child, being vaccinated against flu, following COVID-19 news closely, and attitude towards COVID-19 vaccine and compliance with coronavirus protection measures.