Ankara ili Mamak ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı lise ve dengi okul son sınıf öğrencilerinin AIDS ile ilgili bilgi düzeyleri
Knowledge level of students on the last grade in high schools and vocational high schools on AIDS in district of Mamak Educational Directorate in Ankara
- Tez No: 111476
- Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
108- ÖZET Bu araştırmada, lise son sınıf öğrencilerinin AİDS hakkındaki bilgi düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu araştırma 2000 yılında Ankara'nın Mamak ilçesinde, İlçe Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı 17 lise ve dengi meslek lisesi son sınıfında okuyan 4036 öğrenciden örnekleme alınan 645 öğrenci üzerinde anket yöntemiyle yapılmış tanımlayıcı bir araştırmadır. İncelenenlerin % 48.8'i kız, % 50.2'si erkek öğrenci olup, öğrencilerin % 58.0'ı 17 yaş grubunda yer almıştır. Kız öğrenciler, daha yüksek düzeyde medya ve yayınlardan AİDS hakkında bilgi öğrenmişler, tüm öğrenciler AİDS hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediklerini belirtmişlerdir. Düz lisede okuyan öğrenciler, diğer öğrencilere göre AİDS hakkında daha fazla bilgiye sahiptir. AİDS'in bulaşma yollarına ilişkin bazı konularda kız öğrenciler daha fazla bilgiye sahiptir. Erkek öğrenciler, kız öğrencilere göre AİDS'in korunma yolları ve tedavisi ile ilgili konularda daha yüksek düzeyde bilgiye sahiptirler. Bu veriler ışığında öğrencilerin AİDS ile ilgili bilgi düzeylerinin düşük olduğu ve etkili eğitim programlarının düzenlenmesi gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
-109- ABSTRACT The purpose of this study is to determine knowledge level of students on the last grade in high school on AIDS. It is a descriptive study carried out by using a questionnaire applied to 645 students of the last grades with the population 4036 in 17 high schools and vocational high schools in district of Mamak Educational Directorate in Ankara in 2000. % 48,8 of sample were girls and %50,2 were boys % 48,8 of sample were girls, % 52 were Boys and %58,0 were at the age 17. The girls get information on AIDS from media and publications in large proportion. All students maintained that they would like to get more information about AIDS. The students in the academical high schools have more information on AIDS than the other students. The girls have more knowledge about the infection ways of AIDS. But the boys have knowledge on the ways of treatment and protection more than girls do. In the light of these data it has been concluded that the knowledge level of students on AIDS are very low and effective educational programs should be organized.