Performance enhancement of manet against wormhole attacks by using modified ad-hoc on-demand distance vector protocol
Geliştirme manet performansı değiştirilmiş ad-hoc on-demand üzerine mesafe vektör protokolü kullanarak wormhole saldırılara karşı
- Tez No: 796429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mobil Ad-hoc ağ (MANET) teknolojisi, artık normal hayatımızın önemli bir bileşeni olduğu noktaya kadar ilerlemiştir. MANET'ler, mobil bir bağlamda multimedya veri alışverişi ile uyumlulukları nedeniyle günümüzde kriz yönetimi ve savaş alanı dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Kablosuz cihazların artması ve teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak, altyapısız ağların popülaritesi son yıllarda ad hoc ağların popülaritesi ile birlikte artmıştır. MANET'ler, sabit bir altyapı olmadan çalışmalarına olanak tanıyan yeni bir teknoloji türü getirmiştir. MANET ağının dinamik ortamı, onu çeşitli saldırılara karşı savunmasız hale getirir. Bu saldırılardan biri, verileri bir konumdan diğerine yayan ve ağın zarar görmesine neden olabilen solucan deliğidir. Kaynak düğüm bu sahte yolu seçerse, saldırganın paketleri teslim etmek veya bırakmak için bir yedekleme planı vardır. Bu çalışmada RREQ ve RREP aşamalarında Ad-hoc İsteğe Bağlı Mesafe vektör protokolünü (AODV) sıra numarası işlemi ve algılama zamanlayıcısı (DT) ile değiştirerek bir teknik önerdik. 100 düğüme ölçeklendirildiğinde, önerilen yöntem 95.5 kbps'lik bir verim, 55.9 jul'lük bir enerji tüketimi, 0.973 saniyelik bir E2E gecikmesi ve %96.5'lik bir (PDR) elde etti.
Özet (Çeviri)
Mobile Ad-hoc network (MANET) technology has advanced to the point wherever it is now an important component of our regular lives. MANETs are used in a diversity of applications today, including crisis management and the battlefield, due to their compatibility with multimedia data interchange in a mobile context. As a result of the rise in wireless devices and technological developments, the popularity of infrastructure-less networks has grown alongside the popularity of ad hoc networks in recent years. MANETs have brought about a new type of technology that allows them to operate without a fixed infrastructure. The dynamic environment of the MANET network makes it susceptible to a variety of attacks. One of these is the wormhole, which spreads data from one location to another and can cause network damage. If the source node selects this bogus route, the attacker has a backup plan for delivering or dropping packets. We proposed a technique in this work by modifying the Ad-hoc On-demand Distance vector protocol (AODV) in the RREQ and RREP stages with the sequence number transaction and the detection timer (DT). When scaled to 100 nodes, the proposed method achieved a throughput of 95.5kbps, an energy consumption of 55.9joule, an E2E delay of 0.973sec, a (PDR) of 96.5%.