Performance enhancement of LoRa communication using interleaved chirp spreading lora with Gray coding
Interleaved chırp kullanarak lora iletişiminin performans geliştirilmesi LoRa yaymak ve Gray kodlama
  1. Tez No: 796428
  2. Yazar: ZAID JAMEEL RADHI KAMOONA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
LoRa, kentsel alanlarda üç mil ve kırsal bölgelerde on mil mesafelere ulaşabilen uzun menzilli iletişimi ifade eden LPWAN teknolojilerinden biridir. LoRa, CSS modülasyon yaklaşımını kullanır ve ikili olmayan sembollerden oluşan çok boyutlu bir sinyal oluşturmak için LoRa baz cıvıltısının döngüsel kaymalarına dayanır. Her bir LoRa sembolü için sembol hızı ve bit sayısı, 7 ile 12 arasında değişen bir yayılma faktörüne bağlıdır. ICS LoRa Tabanlı modülasyon, standart LoRa cıvıltı sinyallerinin serpiştirilmiş gösterimleri kullanılarak yakın zamanda geliştirilen yeni bir çok boyutlu alandır. ICS-LoRa, sınırlı kapasiteli LoRa ağlarının veri hızlarını iyileştirmenin bir yoludur. Daha yüksek veri hızına sahip bir modülasyon tekniğine sahip olunması, dikkate alınması gereken en önemli değişkenlerden biri olmasına rağmen, bit hata oranını olabildiğince azaltmak, kablosuz iletişim özelliklerinin önemli bir özelliğidir. Bu tez, ICS-LoRa'nın AWGN ve Rayleigh sönümleme kanallarındaki BER performansını değerlendirdi ve BER'i azaltmak için kaynak verilere Gray kodlamasının eklenmesini önerdi. Sonuçlarımız, önerdiğimiz stratejinin farklı yayılma faktörleriyle AWGN kanalında BER'i yaklaşık 2.2% ila 5.6% ve Rayleigh sönümleme kanalında yaklaşık 4.1% ila 15% oranında azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
LoRa is One of the LPWAN technologies that refers to long-range communication, which may reach distances of up to three miles in urban areas and ten miles in rural regions. LoRa uses the CSS modulation approach and relies on cyclic shifts of the LoRa base chirp to create a multidimensional signal consisting of nonbinary symbols. The symbol rate and number of bits for each LoRa symbol depend on a spreading factor ranging between 7 and 12. ICSLoRa Based modulation is a novel multi-dimensional space recently developed using interleaved representations of the standard LoRa chirp signals. ICS-LoRa is a way to improve the data rates of the limited-capacity LoRa networks. Despite having a modulation technique with a greater data rate being one of the most important variables to consider, decreasing the bit error rate as much as possible is an important characteristic of wireless communication features. This thesis evaluated the BER performance of ICS-LoRa in AWGN and Rayleigh fading channels and proposed adding Gray coding to the source data in order to reduce BER. Our results demonstrated that our suggested strategy reduces BER by around 2.2% to 5.6% in AWGN channel and by approximately 4.1% to 15% in Rayleigh fading channel with different spreading factors.