Vitamin D düzeyinin tiroid bezi otoimmünitesi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of vitamin D level on thyroid gland autoimmunity
  1. Tez No: 796432
  2. Yazar: DEVRAN BOZYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLA KONCA DEĞERTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Giriş ve Amaç: Güncel literatüre bakıldığında; birden fazla çalışmada D vitamininin çeşitli mekanizmalarla immün sistem üzerinde endokrin etkileri olduğu belirtilmektedir. Birçok çalışmada D vitamini yetersizliği veya eksikliği ile insanlarda otoimmün tiroid bezi hastalıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ancak bu iki durum arasında kesin bir ilişkinin var olup olmadığı halen tartışmalıdır. Bu çalışmada Otoimmun tiroidit ile takipli hastalarda; tiroid bezi otoimünitesi ile D vitamini düzeyi arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koyarak bu hastalık grubunda D vitamini optimizasyonunun hastalık seyrine potansiyel olumlu etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli ve retrospektif olarak tasarlanmıştır.1 Ocak 2012-31 Aralık 2022 tarihleri arasında hastanemiz Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran Hashimoto tiroiditi açısından tetkik edilen 2201 hastanın laboratuvar tetkiklerinin sonuçları ve demografik hasta bilgileri hastane bilgi yönetim sistemi (Nucleus v9.37.51) üzerinden taranmıştır. Yapılan ön değerlendirmede dâhil edilme / edilmeme kriterleri göz önünde bulundurularak hastalardan 901 tanesi çalışma dışı bırakılmış, 18-80 yaş arası 1300 hastanın verisi çalışmaya dâhil edilmiştir. Elde edilen verilerle Anti- TPO (+) çalışma / hasta grubu ve Anti-TPO (-) kontrol grubu olarak 2 ana grup oluşturulmuştur. Hasta grubu için 610, kontrol grubu için 690 hasta verisi kullanılmıştır. Hasta grubu kendi içinde TSH düzeylerine 2 alt gruba ayrılmıştır. TSH düzeyi laboratuvar normal referans aralığının üstünde olan 151 hastanın verisi ile subklinik-aşikâr hashimoto hipotiroidi grubu; TSH düzeyi laboratuvar referans aralığına göre normal aralıkta olan 459 hastanın verisi ile ötiroid hashimoto tiroiditi hasta grubu oluşturulmuştur. Elde edilen verilerle, bulguların istatistiksel analizi yapılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçülmüştür. Nicel bağımsız verilerin analizinde Kruskal-wallis, mann-whitney u test kullanılmıştır. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerinin incelenmesinde Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Etki düzeyi tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon ile araştırılmıştır. D vitamini için etki düzey ve cut off değeri ROC eğrisi analizi ile araştırılmıştır. Analizlerde p0.999* olarak hesaplanmıştır. Bulgular: HT grubunda hastaların ortalama yaşı 47,2±13,9 yıl olup olguların %86,4'ünün kadın hasta olduğu saptanmıştır. HT 'li olgularda Kadın: Erkek hasta oranı 6,3 olarak bulunmuştur. Subklinik / aşikâr HT ile ötiroid HT grupları arasında cinsiyet yönünden anlamlı farklılık görülmemiştir. Gruplar arasında hastalar yaş yönünden anlamlı farklılık göstermemiştir. HT grubunda hastaların %75.2'si ötiroid %24.8 'i subklinik / aşikâr hipotiroid bulunmuştur. Anti TPO ile Anti-TG arasında aynı yönde mükemmel derecede kolerasyon(r=0.763 p0.05) farklılık göstermemiştir. Ayrıca yapılan kolerasyon analizlerinde D vitamini ile tiroid hormonları arasında anlamlı (p>0.05) korelasyon bulunmamıştır. Çalışmamızda HT ve kontrol grubundaki hastaları ayırmada değişkenlerin etkinliği çok değişkenli lojistik regresyon analiziyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: According to the current literature, several studies had reported that vitamin D has a variety of immune system-related associations with certain endocrine diseases. Many studies have examined the relationship between vitamin D deficiency and autoimmune diseases of the thyroid gland in humans. However, the existence of a definitive relationship between these two conditions remains controversial. In this study, we aimed to determine whether there is a correlation between thyroid gland autoimmunity and vitamin D levels in patients with autoimmune thyroiditis, which would indicate possible beneficial effects of vitamin D optimization on disease progression in these patients. Materials and methods: Our study had a single-center and retrospective design. Demographic and laboratory data of 2201 patients, who applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases outpatient clinic of our hospital between January 1, 2012 and December 31, 2022 and were examined for Hashimoto's thyroiditis, were scanned through the hospital information management system (Nucleus v9.37.51). In accordance with the inclusion/exclusion criteria of our study, 901 subjects were excluded from the analysis, and the data of 1300 subjects between the ages of 18-80 were included in the study. Based on the collected data, 2 main groups were formed as“Anti- TPO (+) study / patient group”(n=610) and“Anti- TPO (-) control group”(n=690). 610 patients were used for the patient group and 690 patients were used for the control group. Patients were divided into two subgroups based on their TSH levels. The patient group was further divided into 2 subgroups according to their TSH levels.“Subclinical-overt hashimoto hypothyroidism group”included data of 151 patients whose TSH levels were above the laboratory normal reference range and the“euthyroid hashimoto thyroiditis patient group”was formed with the data of 459 patients whose TSH levels were within the normal range according to the laboratory reference range. Statistical analyses were carried out with SPSS version 28.0 (Statistical Package for the Social Sciences, SPSS 28.0; SPSSInc. Chicago, IL, USA ). The normality of distribution was tested with Kolmogorov-Smirnov test. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney u tests were used for the comparison of continuous variables between independent groups. Chi-square test was used for the comparison of categorical data between independent groups. Spearman correlation coefficient was used to examine the correlations between the variables. The effect level was investigated with univariate and multivariate logistic regression. The effect level and cut-off value for vitamin D were investigated by ROC curve analysis. P0.999*. Results: The mean age of the patients in the HT group was 47.2±13.9 years, and 86.4% of the patients were female. In cases with HT, the female: male patient ratio was found to be 6.3. There was no significant gender difference between subclinical/overt HT and euthyroid HT groups. There was no significant difference between the groups in terms of age. In the HT group, 75.2% of the patients were euthyroid and 24.8% were subclinical / overt hypothyroid. A perfect correlation (r=0.763 p0.05) between groups with and without vitamin D deficiency. In addition, no significant (p>0.05) correlation was found between vitamin D and thyroid hormones in the correlation analysis. Multivariate logistic regression analysis was used in our study to examine the effectiveness of variables in distinguishing patients in the HT and control groups.