Vergi hukuku açısından sahte belge
Documentary falsification in public law
- Tez No: 796481
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Belgede sahtecilik suçları, vergi kaçakçılığı suçlarından sayılan, ülkemizde yaygın görülen bir suçtur. Sahte belge düzenleme ve kullanma suçları iki ayrı suç olarak ele alınır, soruşturma ve kovuşturmaları da ayrı ayrı ele alınır. Sahte belgeyi kullanma eyleminin gerçekleşmesi için düzenleme suçunun varlığı mecburidir. O nedenle bu eylemler arasında ki bağlantı detaylıca incelemeye tabi tutulmalıdır. Ceza Hukuku'nun re' sen araştırma ilkesine göre soruşturma ve kovuşturma sahte belgenin ceza hallerinde kendiliğinde başlayacağı ve belgede sahteciliğin kamu davasına dönüşeceği için, suçun unsurları irdelenmelidir. Sahte Belge'nin düzenlenmesi ve kullanılmasının önüne geçilmesi için sahte belge düzenleme ve kullanma nedenleri ve sahte belge kullanımının tespit edilme yöntemleri incelenmelidir. Çalışmanın temel gayesi sahte belge konusunu araştırarak kamu düzenini ilgilendiren belgede sahtecilik suçuna çözüm önerileri sunmaktır. Sahte belge ile ilgili teorik bakış açıları ile mevzuatı incelemek bunlar ışığında Yargıtay kararlarını ele alarak, teorik ve uygulamada ki sahte belgeyi incelemektir. Uygulamada yer alan tartışmalı konulardan olan zincirleme suç ve mevzuatta ayrıca ele alınan pişmanlık, iştirak, teşebbüs, gönüllü vazgeçme, tekerrür gibi cezanın niteliklerine etki eden unsurlara değinmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Forgery documenting counted as tax evasion is common crime in our country. which as which are considered as tax evasion crimes are common crimes in our country. The crimes of forgery documenting are handled as two separate crimes such as investigations and prosecutions. The existence of the crime of regulation is mandatory for the act of using the forged document to take place. Therefore, the link between these actions should be examined in details. According to the penal law investigation principle of the Criminal Law, the elements of the crime should be examined since the investigation and prosecution of the fake document will start automatically in criminal cases and the forgery documenting will turn into an public prosecution. In order to prevent the issuance and using forged documents, the reasons for issuing and using forged documents and methods of detecting the use of forged documents should be examined. The main purpose of the study is to investigate the issue of forged documents and to offer solutions to the crime of forgery in documents that concern public order. Examining the legislation with the theoretical perspectives on the forged document, taking the decisions of the Supreme Court in the light of these, examining the forged document in theory and in practice. It is aimed to address the elements that affect the qualities of punishment such as chain crime, which is one of the controversial issues in practice, and repentance, participation, attempt, voluntary renunciation, repetition, which are also discussed in the legislation.