Türk Ceza Kanunu'nda gebeliğin sonlandırılması
Termination of pregnancy according to Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 796489
  2. Yazar: MİHRİBAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL BAYAZIT KATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Gebeliğin sonlandırılması etik, tıp, din, politika, felsefe gibi pek çok alan bakımından tarih boyunca tartışılmış ve günümüzde de hala tartışılmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde gebeliğin sonlandırılmasına ve ceninin korunmasına ilişkin yaklaşımlara yer verilmekte ve bu konudaki düzenlemelerin geçmişten günümüze her zaman özgürlükler lehine olmadığı anlatılmaktadır. Ardından gebeliğin sonlandırılmasına ve ceninin korunmasına ilişkin farklı koruma kategorilerine yer verilerek cenine öngörülen farklı hukuki statülere ve hukuki koruma kategorilerine değinilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Türk Ceza Kanunu'nda gebeliğin sonlandırılmasına ilişkin 99. ve 100. maddelerde yer alan çocuk düşürtme ve çocuk düşürme suçlarının unsurları öğretide yer alan tartışmalarla ve Yargıtay kararları ile incelenmektedir. Çocuk düşürtme suçu başlığı altında ise suç sonucu oluşan gebelikler ve gebeliğin sonlandırılmasında eşin rızasının alınması konularında uygulamada yaşanan belirsizlikler ve öğretide yer alan tartışmalar sebebiyle çözüm önerileri getirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Termination of pregnancy is an issue that has been discussed throughout history in terms of many fields such as ethics, medicine, religion, politics and philosophy and this issue is still being discussed today. In the first part of the thesis, firstly approaches to termination of pregnancy and protection of the embryo are discussed and it is explained that the regulation of the subject has not always been in favor of freedoms from past to present. Then, different protection categories related to termination of pregnancy and protection of the embryo are discussed and different legal statuses and legal protection categories foreseen for the embryo are explained. In the second part of the thesis, the elements of illegal abortion and miscarriage offenses included in articles 99 and 100 regarding the termination of pregnancy in the Turkish Criminal Code were examined with the discussions in the doctrine and the Supreme Court decisions. Under the title of the illegal abortion, solution suggestions have been tried to be brought about pregnancies which occurred consequence of crime and spousal authorization in termination of pregnancy due to the uncertainties experienced in practice and the discussions in the doctrine.