19. yüzyıl Batı Resim Sanatında doğa ve sembolizm
Nature and symbolism in 19th century Western Art
  1. Tez No: 796495
  2. Yazar: MERVE YENİGELDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ AĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
19.Yüzyıl, büyük değişimlerin meydana geldiği, eski ile modern arasında köprü görevi gören önemli bir yüzyıldır. Yüzyılın ikinci yarısında, Batının teknolojik gelişmeler sonucu yöneldiği Materyalizme tepki olarak, Sembolizm gizemli tabiatıyla yükselişe geçer. Sembolistler, Romantizmin düşünce ve duyguyu esas alan üstü örtülü tavrına bireyselliği ilave ederken sembollerden yararlanırlar. Romantik resmin doğa ve insanı merkeze alan yaklaşımını, kendi karamsar temsillerini ifade etmek için sembolik bir araç olarak kullanırlar. Yüzyıl sonuna doğru sanat, doğayla zıt hale gelir ve geleneksel doğa tasvirleri yerini yeni temsil biçimlerine bırakır. Resim, doğa ötesini ve gizemli tabiatını konu almaya başlar. Uyku, düş, fantastik, gerçekdışı, büyü ve ölüm gibi insanın bildiği dünyanın ötesine ait konulara ilgi duyan Sembolistler, doğaya mistik özellikler yükleme eğilimindedirler. Baudelaire'in görüşlerini kaynak alan birçok Sembolist için doğa, yaratmış oldukları hayali dünyanın bir ifade aracıdır. Doğayı taklit etmek yerine, imgelemlerinde oluşturdukları doğayı seyirciye aktarmayı tercih ederler. Sembolizmin bireyselliği, doğa bağlamında oldukça özgün sonuçlar ortaya çıkmasını sağlar. Dönem içerisinde bulunan örnekler, biçim ve içerik bakımından Batı Resim Sanatında daha önce hiç olmadığı kadar çeşitlilik gösterir.
Özet (Çeviri)
19th century is a substantial century acting like a bridge between old and new where grand evolutions occurred. In the second half of the century, in reaction to the materialism that West was inclined due to technological developments, symbolism - with its mysterious nature- was on the rise. Symbolists make use of symbols whilst adding individualism to romanticism`s implicit form based on thought and emotion. They benefit from the romantic painting`s approach based on nature and man to express their own pessimistic representations. At the end of the century, art becomes in contrast to nature, and traditional depictions of nature give way to a new reality. Art of painting begins to deal with metaphysical and its mysterious nature. Symbolists who are interested in sleep, dream, fantasy, metaphysics, spell and death like subjects that are beyond man`s knowledge, tend to ascribe mystical characteristics to nature. For many symbolists who favour Baudelaire`s views, nature is a way to express the imaginary world they have created. Instead of imitating the nature, they prefer to convey the one they created in their imagination to the audience. The individualism of symbolism paves the way for genuine outcomes within context of nature. The examples found during that era are more diverse in terms of form and content than ever before in Western Art of Painting.