Sağlık hizmetleri sistemine çok boyutlu güven ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir alan araştırması
The relationship between multidimensional trust in the health services system and health literacy: Field research
- Tez No: 796507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma Yozgat Şehir Hastanesi'ne poliklinik hizmeti almak için başvuran bireylerin sahip oldukları sağlık okuryazarlık düzeyleri ile sağlık hizmetleri sistemine duymuş oldukları çok boyutlu güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ayrıca sağlık hizmetlerine çok boyutlu güven ve sağlık okuryazarlığı düzeylerinin katılımcıların kişisel ve demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin ortaya konulması da hedeflenmiştir. Bu kapsamda kolayda örnekleme yöntemiyle araştırmaya dâhil edilen 503 katılımcıya anket veri toplama aracı ile ulaşılmıştır. Kapsadığı zamana göre kesitsel, araştırma amaçlarına göre açıklayıcı tipte hazırlanan bu araştırmada; üç alt boyuttan oluşan sağlık okuryazarlık ölçeği, üç alt boyuttan oluşan sağlık hizmetleri sistemine duyulan çok boyutlu güven ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız grup t testi, one-way ANOVA testi, Pearson kolerasyon ve Regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların sağlık okuryazarlık düzeylerinin düşük (2,63 0,697), sağlık sistemine duymuş oldukları güven düzeylerinin ise yüksek (3,33 0,532) olduğu saptanmıştır. Katılımcıların sağlık okuryazarlık düzeyleri ile medeni durum, kronik bir rahatsızlığın olup olmaması, yaş, eğitim durumu ve meslek değişkenleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Sağlık hizmetleri sistemine duyulan çok boyutlu güven düzeyleriyle katılımcıların meslekleri ve son bir yıl içerinde sağlık kurumuna gitme sayıları arasında istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlar çıkmıştır. Sağlık okuryazarlığı ve sağlık hizmetlerine duyulan çok boyutlu güven arasında ise negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca sağlık okuryazarlığının sağlık hizmetlerine duyulan çok boyutlu güven üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları göstermektedir ki; sağlık hizmetlerine duyulan güven, her zaman olumlu bir sağlık çıktısı olarak değerlendirilmemeli ve bu noktada sağlık okuryazarlığı düzeylerinin düşük olabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu noktada bireylerin sağlık okuryazarlık düzeyleriyle birlikte sağlık hizmetlerine duymuş oldukları güven artırılmalı, bu yönde müdahale ve planlar geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to assess the relationship between the health literacy levels of individuals who applied for outpatient services at Yozgat City Hospital and their multidimensional trust in the healthcare system. The study also sought to determine if multidimensional trust in healthcare services and health literacy levels vary considerably based on the participants' individual and demographic factors. In this context, 503 participants, who were included in the research with convenience sampling method, were reached with the survey data collection tool. The health literacy scale consisting of three sub-dimensions, the multidimensional trust in the health services system scale consisting of three sub-dimensions, and the demographic information form were employed in this study. This study Which was designed as a crosssectional study pertaining to the time period covered and an explanatory study in terms of the research objectives. İndependent sample t-test, one-way ANOVA test, and Pearson Correlation and Regression analysis were used to test the research hypotheses. The analyses revealed that the participants' levels of health literacy were low (2,63 0,697) and their trust levels in the healthcare system were high (3,33 0,532). The demographic analysis revealed statistically significant correlations between the participants' health literacy levels and the variables of marital status, the presence of a chronic illness, age, education level, and profession. There was a statistically significant association between the multidimensional trust levels of participants in the health services system and the variables of profession, and frequency of visits to a health institution within a year. Testing the relationship between the two variables revealed a negative and statistically significant relationship between health literacy and multidimensional trust in the healthcare system. As a result of the regression analysis, it was seen that health literacy had a effect on multidimensional trust in health services. Research results show that; It is important to keep in mind that trust in health services cannot always be seen as a positive health outcome and health literacy may be low at this point. At this point, individuals' health literacy levels and their trust in health services should be increased, and interventions and plans should be developed in this direction.