Yaşayan ve yaşanabilir yerleşke ve yeşil bayrak kavramları arasındaki ilişki bağlamında Ege Üniversitesi yerleşkesi'nin analizi
Analysis of Ege University campus in the context of the relationship between living and livable campus and the green flag concept
- Tez No: 796533
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Üniversiteler kentsel toplumun önemli birer parçasıdır. Çünkü yükseköğretimin arka planı olarak kabul görmektedir. Bu günlerde birçok üniversite, sürdürülebilir stratejilerin benimsenmesi yoluyla kaliteli ortamlara başarılı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan kavramları ve yeni eğilimleri benimsemektedir. Bu araştırma, üç kavramın (yaşayan, yaşanabilir ve yeşil bayrak kavramları) çoklu karşılaştırmalarına dayanmaktadır. Ege Üniversitesi yerleşkesi çalışma alanı olarak kullanılmıştır ve yukarıda belirtilen kavramlar, yerleşkenin kaliteli ortamlara dayanan uluslararası bir ödülle verilecek potansiyelini belirlemek için kullanılmıştır. Tezin literatür taraması, bu çalışmada kullanılan deneklerle ilgili önceki çalışmalara dayanmaktadır. Buna ek olarak, tüm önemli bilgiler toplandı ve Google Earth Pro'dan elde edilen mevcut E. Ü. haritası, çalışma alanının 9 bölgeye bölünmesiyle değiştirilerek yeniden oluşturuldu. Böylece, 9 ana bölgenin altında toplam 65 alt bölge oluşmuştur. Tüm çalışma alanı için, yerleşkenin zayıf bölgeleri de dahil olmak üzere mevcut koşulları değerlendirmek için ayrı ayrı sorunlar belirlenmiştir. Tespit edilen sorunların çözümünü ortaya koymak için iki farklı kriter (yaşanabilirlik ve Yeşil Bayrak Ödülü) kullanılmıştır. Daha sonra, kabul edilebilen geçiş puanlama noktasına ulaşma olasılığını belirlemek için her bir kriterde masa skorlama için 3 puanlık ve saha skorlama için 10 puanlık karışık sistem kullanılmıştır. Yukarıda belirtilen iki kavram arasındaki farkın yüzdesi bulunduğunda iki kavramın arasında çok az fark olduğu görülmüştür. Çünkü her ikisi de bazı kriter açısından birbirlerine bağlıdır, hatta sürdürülebilir ve yaşanabilir üniversite yerleşkelerini geliştirmeyi amaçlayan benzer fikirler de paylaşmaktadırlar. Bu nedenle genel olarak E.Ü. çalışma alanı bakımından ve çevre yönetimi yaklaşımı yönünden sürdürülebilir öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Universities are an important part of the urban society because they stand as the background of higher education. These days, many universities are embracing the concepts and new trends that leads them to successfully achieve quality environments through the adoption of sustainable strategies. This research is based on a multiple comparison of three concepts (living, livable and green flag concepts). Ege University Campus was used as the study area and the above mentioned concepts were used to determine the potential of the campus to be awarded with an international award that is based on good quality environments. The literature review of the thesis was based on previous studies related to the subjects used in this study. In addition, all important informations were collected and the existing map of E.Ü obtained from Google Earth Pro was changed and re-established by dividing the study area into 9 regions. Thus, a total of 65 sub -regions were formed under the 9 main regions. For the whole study area, separate problems were identified and two different criteria (livability and green flag award) were used to evaluate the current conditions including weak areas of the campus. Then 3 point mixed system for table scoring and 10 point mixed system for field scoring were used to determine the possibility of accessing the accepted transition scoring pass marks. Based on the statistical results obtained from the comparison to find the percentage of difference between the two concepts mentioned above. There was little difference between the two concepts. Because they both depend on each other in terms of some criteria, and even share similar ideas aimed at developing sustainable and livable university campuses. For this reason, sustainable suggestions are presented in terms of environmental management approach for E.Ü study area.