Ferrosen takılı 4-aminoantipiren ile modifiye edilmiş yeni bir glukoz biyosensörü hazırlanması
Preparation of a novel glucose biosensor modified with ferrocene-attached 4-aminoantipyrene
  1. Tez No: 796532
  2. Yazar: AŞKIN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, glukoz tayini için N-ferroseniliden-4-aminoantipiren (4AA-Fc) ile modifiye edilmiş yeni bir enzim biyosensörü geliştirildi. Bu amaçla, 4AA-Fc ile modifiye edilmiş karbon pasta yüzeyine glukoz oksidaz enzimi çapraz bağlama yöntemi ile immobilize edildi. Glukoz tayini, hazırlanan enzim elektrotun yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksidin +0,4 V 'da yükseltgenmesi esasına dayanılarak yapıldı. Glukoz tayinine pH ve sıcaklığın etkisi araştırıldı ve optimum parametreler sırası ile 8 ve 60 ºC olarak bulundu. 1,0x10-7- 1,0x10-6 M doğrusal çalışma aralığı olarak belirlendi. Ayrıca enzim elektrotun tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Olabilecek girişimlerin hazırlanan biyosensör cevabı üzerine etkileri incelenerek, biyosensör meyve suyunda glukoz ölçümü için test edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new enzyme biosensor modified with N-ferrocenylidene-4- aminoantipyrene (4AA-Fc) was developed for glucose determination. For this purpose, glucose oxidase enzyme was immobilized to the carbon paste surface modified with 4AAFc by crosslinking method. Glucose determination was performed on the basis of oxidation of hydrogen peroxide formed as a result of the enzymatic reaction taking place on the surface of the prepared enzyme electrode at +0.4 V. The effect of pH and temperature on glucose determination was investigated and the optimum parameters were found to be pH=8 and 60 ºC, respectively. The linear working range of 1.0x10-7- 1.0x10-6 M was determined. In addition, the operational stability and storage stability of the enzyme electrode were determined. The effects of possible interventions on the prepared biosensor response were examined and the biosensor was tested for glucose determination in fruit juice.