Konya-Şefikcan parkında kullanılan basınçlı sulama sistemlerinin su yönetimi açısından değerlendirilmesi
Assessment of pressurized irrigation systems for water management at Konya- Şefikcan park
- Tez No: 796534
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında, Konya ili Selçuklu ilçesinde Konya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan Şefikcan Parkında kullanılan basınçlı sulama sistemleri su yönetimi açısından değerlendirilmiştir. Bu bağlamda öncelikle yağmurlama ve damla sulama sistemlerinin teknik özellikleri analiz edilmiştir. Her iki sulama sistemi için sezonluk uygulanan sulama suyu miktarları hesap edilmiştir. Konya merkezi ve çevresinde çim ekim alanının daraltılması; bunun yerine kurak şartlara daha dayanıklı olması münasebetiyle çalı grubu bitkilerin daha fazla bulundurulması tavsiye edilmiştir. Şefikcan Parkında en fazla kullanılan sulama sisteminin yağmurlama sulama olduğu belirlenmiştir. Yağmurlama sulamada da en fazla kullanılan rotor tip yağmurlama başlığıdır. Gerçekte arazi şartlarında yağmurlama sulamada sezonluk uygulanan sulama suyu miktarı 1510 mm ve damla sulamada 575,68 mm olarak hesaplanmıştır. Damla sulamada uygulanan sulama suyu miktarının az olmasının sebebi ise sistemde bulunan su kaçaklarıdır. Kısaca, iyi bir sulama suyu yönetimi açısından sulama suyunun az olduğu bölgelerdeki yeşil alanlarda bitki su tüketimi az olan bitkilerin bulunduğu alanların artırılması ve yaz aylarında gece sulamalarına ağırlık verilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, pressurized irrigation systems using for irrigation of plants within Şefikcan Public Park situated in Selçuklu town of Konya Metropolitan Municipality were assessed in accordance of water management. In that context, technical characteristics of sprinkler and drip irrigation systems were examined in first. The seasonal applied water was computed for both irrigation systems. In result, land size of grass should be shortened; land size should be enlarged in favor of woody plants in center and around Konya city. The sprinkler system was seen as common irrigation technique in Şefikcan Park. Rotor type sprinklers were used in general. The applied water for sprinkler and drip irrigation systems under current was calculated as 1510 mm, and 575.68 mm, respectively in studied Park. The applied water was found less by drip irrigation system since water loss was observed within networks of drip irrigation. In brief, in areas having water scarcity, land size of less water consuming crops should be increased and irrigation process should be performed at night time period in summer season.