Using plasma spray coating to improve the performance of gears for wind turbine
  1. Tez No: 796586
  2. Yazar: JASIM AHMED JASIM JASIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bir rüzgar türbininde, dönme hızını ana milin düşük hızından yükseltmek için genellikle bir dişli kutusu kullanılır. elektrik jeneratörüne bağlanan şafta. Bir rüzgar türbininin dişli kutusu maruz kalır stokastik, dalgalanan rüzgar yükleri nedeniyle önemli döngüsel stres. Sonuç olarak şanzıman sistemin, rüzgar türbinlerinin diğer parçalarına göre daha yüksek arıza oranına sahip olduğu söylenmektedir. rüzgar enerjisi endüstri, rüzgar türbini duruş sürelerini azaltmada en önemli faktörlerden birinin ve Rüzgar enerjisinin fosil yakıtlar üzerindeki rekabet gücünü artırmak, şanzıman sistemleri. Öte yandan, bir rüzgar türbini karmaşık bir çoklu fizik sistemidir. rotor kanadı aerodinamiği, dişli dinamiği, bir elektrik jeneratörü ve kontrol sistemlerini içerir. Şanzıman ömrünün kesin bir tahminini elde etmek zor bir problemdir. Ayrıca, püskürtme plazması, kritik bileşenlerde aşınmaya dirençli kaplamalar olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. havacılık ve nükleer enerji gibi büyük teknoloji sektörleri ve tekstil gibi geleneksel endüstriler, kimyasallar, plastikler ve kağıt. Mevcut tez, dişlilerin performansını uygulayarak iyileştirmeyi amaçlamaktadır. plazma sprey kaplama kullanılarak dört farklı kalınlıkta (0.1, 0.2, 0.5 ve 1 μm) titanyum alaşımı, ANSYS yazılım programı tarafından simüle edilmiştir. ANSYS sonuçları, farklı kalınlıklarda Ti-6Al4V uygulanmasının dişli kutusu sıcaklığına yaklaşık olarak etkisinin olmadığını göstermektedir. kaplamasız dişlilerle karşılaştırma. Buna karşılık, toplam ısı akışı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca, yüzey üzerinde plazma sprey kaplama olarak Ti-6Al-4V kullanılarak termal ve yapısal analiz dişli kutusu, eşdeğer (von-miss) gerilimi, maksimum ana gerilimi, toplam Orijinal dişlilere kaplama uygulandıktan sonra deformasyon, kayma gerilimi ve kayma gerilimi azalır.
Özet (Çeviri)
In a wind turbine, a gearbox is often used to raise the rotating speed from the main shaft's low speed to the shaft that connects to the electrical generator. A wind turbine's gearbox is exposed to significant cyclic stress because of the stochastic, fluctuating wind loads. As a result, the gearbox system is said to have a greater failure rate than the other parts of wind turbines. The wind energy industry is aware that one of the most important factors in lowering wind turbine downtime and raising the competitiveness of wind energy over fossil fuels is enhancing the dependability of gearbox systems. On the other hand, a wind turbine is a sophisticated multi-physics system that incorporates rotor blade aerodynamics, gear dynamics, an electrical generator, and control systems. A difficult problem is getting a precise prognosis of the gearbox lifespan. Moreover, spraying plasma is widely utilized as wear-resistance coatings in critical components in great-tech sectors such as aerospace and nuclear energy and traditional industries such as textiles, chemicals, plastics, and paper. The current thesis aims to improve gears' performance by applying titanium alloy in four different thicknesses (0.1, 0.2, 0.5, and 1 μm) using plasma spray coating, simulated by the ANSYS software program. The results of the ANSYS show that applying Ti-6Al4V in different thicknesses has approximately no effect on the temperature of the gearbox comparison with gears without coating. In contrast, it has a significant effect on the total heat flux. Furthermore, thermal and structural analysis using Ti-6Al-4V as a plasma spray coating on the gearbox significantly affects equivalent (von-misses) stress, maximum principal stress, total deformation, shear stress, and shear strain of them reduced after applying coating on original gears.