Effects of thermal spray coating on engine performance and cylinder bore surface
Isıl püskürtme kaplamanın motor performansı ve silindir boşluğu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 335732
  2. Yazar: MERSİN HÜRPEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Plazma İletimli kaplamanın (PTWA) motor performansı ve motor blokları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında motor bloğu silindir boşluğu %0.8C-çeliği ile kaplanmış ve bunun etkileri irdelenmiştir. Farklı tipte ısıl püskürtme ile yapılan kaplamaların mikro-yapıları incelenmiş ve PTWA?nın silindir boşluğu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bahsi geçen kaplamanın kalitesi kaplama kalınlığı, kaplamanın boşluklu yapısı, oksit içeriği, içerdiği oksit tipi ve kaplamanın sertliği gözönünde bulundurularak değerlendirilmektedir. Bunlardan yola çıkarak da PTWA kaplamanın motor performansı üzerindeki ektisi ortaya çıkartılmaya çalışılmaktadır. PTWA kaplama otomotiv endüstrisinde yeni bir uygulama olup konu ile ilgili detaylı yapılmış çalışmalar yaygın değildir. Bunun yanında kaplamanın motor performansı üzerindeki etkisini gösterebilecek çalışmalar ya yoktur ya da yeni bir alan olduğundan dolayı otomotiv endüstrisi bilgiyi açık hale getirmemiştir. Isıl püskürtme kaplamaların silindir iç yüzeyine yapılmasının altında yatan temel neden yüzeyin tribolojik özelliklerinin iyileştirilmesidir. Böylece silindir duvarı ile piston segmanları arasında meydana gelen sürtünmeden kaynaklı kayıplar en aza indirgenmiş olacak ve daha hafif araçların üretilmesine imkan sağlayacaktır. Tez çalışması kapsamında yapılan kaynak taraması ve testler de bunun mümkün olabileceği yönünde umut verici sonuçlar vermiştir. Çalışma daha da genişletilerek kaplama uygulaması seri üretime uygun hale getirilerek daha hafif ve daha az gaz salınımı yapan çevreci motorların üretimi mümkün kılınabilir.
Özet (Çeviri)
The content of thesis is investigation of Plasma Transferred Wire Arc (PTWA) sprayed coatings on cylinder bore walls by using a 0.8% C-steel wire feedstock. The thermal spray coatings are analysed for their microstructure depending on different applications. The influence of PTWA coating inside the cylinder bore on engine performance is investigated. The coating quality in view of the coating thickness, porosity, oxide content, different oxide types and hardness of coating layer is investigated for the effect on engine performance. PTWA coating on cylinder bores is a new field for coating application and automotive industry. There are few comprehensive experiments or tests performed to understand the effect on engine performance. The main reason for utilizing sprayed coatings on cylinder bore is to improve tribological properties of surface. The most attractive application of spray coatings on parent material is the surface modification of cylinder bores. It is due to reduce the energy loss by friction and weight loss by wear, and to promote lightening of vehicles. The results of testings and literature indicate coating works well for friction reduction. Hence it would be feasible to produce more economic and low emission engines.