In search for the 'definite reference': Cathedral of Notre-Dame de Paris and gothic architecture
'Kesin referansın' arayışında: Notre Dame de Paris Katedrali ve gotik mimarlık
  1. Tez No: 796625
  2. Yazar: ELİF DEVRİM TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YONCACI ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
2019'da yangına maruz kalan Notre Dame de Paris Katedrali'ne ilgi artışı gözlemlenmiş olup, bu ilginin yapının 860 senelik geçmişinde kısa bir andan ibaret oluşu da bir gerçektir. Bu tez Notre Dame de Paris Katedrali'nin mimarlık tarihi, kentsel tarih, edebi ve koruma nezdinde nasıl ve ne amaçlarla ele alındığına odaklanmaktadır. Tezin amacı yapının tarih boyunca üç bağlamda nerede ve nasıl yer aldığını araştırmaktır: kentsel bağlamda, bir Paris ve Victor Hugo'nun 1831 Notre-Dame de Paris adlı eseri ve objesi olarak; on dokuzuncu yüzyıl mimari koruma bağlamı içerisinde bir restorasyon objesi olarak; mimarlık tarihi etüt kitaplarında bir araştırma objesi olarak. 1991 senesinde UNESCO Notre Dame de Paris Katedrali'ni dünya mirası listesine kaydetmiş olup, resmi olarak“Gotik mimarinin yayılımında kesin referans”olarak tanımlamıştır. Bu“kesin”yargının gotik mimarlık tarihi yazımında ki yeri basılmış eserlerin içeriğinde incelenmektedir. Hugo'nun meşhur sözü olan“Bu onu öldürür!”'e sonuç kısmında dönüş yapılacak, Katedralin günümüzdeki yeri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In April 2019, the fire of the Notre-Dame de Paris increased the interest to the monument yet this attention is a short moment in the 860 years of history behind it. This thesis focuses on how and in what ways the Cathedral of Notre-Dame de Paris was received as a reference in architectural history, urban history, literature and conservation. The aim is to search the place where the monument stands throughout history in three contexts: an urban context, as an object of Paris and a novel, 1831 Notre-Dame de Paris by Victor Hugo; as an object of restoration, in the context of the history of architectural conservation in the nineteenth century and lastly; as an object of study, and search for the building in architectural history survey books. In 1991, UNESCO registered the Cathedral of Notre-Dame de Paris as a world heritage site by officially stating that the monument constitutes“a definite reference in the diffusion of Gothic architecture”. How“definite”is its place in the historiography of Gothic architecture will be assessed based on the review of the printed works. The final discussion will return back to Hugo's famous“This will kill that!”expression and discuss the reception of the cathedral today.