Sıçanlarda oluşturulan pençe ödeminde ozon ve indometazinin antiinflamatuvar ve analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of analgesic and anti-inflammatory effects of indomethacin and ozone in paw edema formed in rats
  1. Tez No: 316735
  2. Yazar: GÖKÇE CİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akut inflamasyon; sistemik veya lokal olarak ortaya çıkabilen, doku hasarı, ödem, hiperemi, ağrı ve fonksiyon kaybının olduğu bir durumdur. Mevcut tedavi yaklaşımları bugün için yeterli olmamaktadır. İnflamasyonun önlenmesi için günümüzde pek çok ajan kullanılmaktadır. Ancak sepsis gibi yaygın ve mortalitesi yüksek inflamasyonlarda ve diğer inflamatuvar hastalıklarda halen etkili ve kesin tedavi edici ajan arayışları sürmektedir.Geçmiş yıllarda dezenfeksiyon ve sterilizasyon amacıyla kullanılan bir ajan olan ozon, günümüzde medikal tedavinin yetersiz kaldığı birçok hastalıkta kullanılmakta ve etkin sonuçlar gözlenmektedir. Medikal ozon tedavisi ile dekonjesyonun hızlandığı ve ödem reabsorpsiyonun oluştuğu saptanmıştır. Medikal ozon uygulanmasının bu etkileri ozon tedavisinin analjezik ve anttinflamatuvar etkilerini ortaya koymaktadır.Bu tez çalışmasında ozonun sıçan pençesinde karajenan ile oluşturulan pençe ödemi inflamasyon modelinde anttinflamatuvar ve antinosiseptif etkinliği araştırılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde; literatüre uygun şekilde akut inflamasyonun zaman içerisinde oluştuğu ve ödem şekillenmesinin 270. dakikadan sonra platoya ulaştığı gözlenmiştir. Referans antiinflamatuvar madde olarak kullanılan indometazinin ödem oluşumunu engellediği gösterilmiştir. Daha sonra ozonun çeşitli dozlarda lokal inflamasyonda oluşan ödem üzerine etkisi (Şekil 2) ve ağrı algılamasında yaptığı değişiklikler (Şekil 3, 4) incelenmiştir.Çalışmada ozonun CG ile oluşturulan pençe ödemi üzerine etkileri doza bağımlı şekilde değişiklik gösterdiği bulunmuştur. 1 µg/pençe dozunda ozon uygulaması referans madde indometazine benzer şekilde antiödematöz etki oluşturduğu gözlenirken 0,5 ve 1,5 µg/pençe dozlarında antiödematöz etki göstermemiştir. Ayrıca tek başına 1 µg/pençe ozon uygulamasının pençelerde SF uygulamasına benzer etkiler ortaya çıkardığı gözlenmiştir.Çalışmamızda inflamasyonla birlikte ortaya çıkan nosiseptif süreçte ağrı yanıtlarındaki değişiklikler de incelenmiştir. Sıcak plak testinde 1 µg/pençe dozunda ozonun antinosiseptif etkisi indometzine benzer bulunmuştur. Yine antiödematöz etkide olduğu gibi ağrı algılamasında da ozonun diğer dozlarında anlamlı bir antinosisepsiyon gözlenmemiştir. Kuyruk çekme testinde ise ozonun hiçbir dozunda analjezik etki gözlenmemiştir. Bu durum sıcak plak testinin direk olarak pençede oluşturulan inflamasyondaki lokal hiperaljezisi ile açıklanabilir. Zira kuyruk çekme testinde ozonun olası analjezik etkisi ancak sistemik bir ozon uygulaması ile elde edilebilir. Ayrıca inflamasyonun olmadığı sıçanlarda ozonun tek başına analjezik bir etki göstermemesi ortaya çıkan analjezik etkinin periferik hiperaljeziden kaynaklandığını düşündürebilir. Bu konuda sistemik ozon verilerek ağrı algılamalarındaki etkilerinin incelenmesi konunun aydınlatılmasına katkıda bulunacaktır.Klinikte pekçok alanda kullanılmakta olan medikal ozonun lokal inflamasyonun tedavisinde ve ağrının giderilmesinde etkinliğinin gösterilmesinin yeni ve alternatif tedavi protokollerinin oluşturulmasında literatüre katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Acute inflammation, which may appear as systemic or local, is a condition presenting with tissue damage, edema, hyperemia, pain and loss of function. For the time being, available treatment approaches are not sufficient. Nowadays, numerous agents are being used for prevention of inflammation. However, there still exists a search for an effective and definite treatment modality in common and serious inflammations including sepsis and other inflammatory disorders.Ozone, which was used for disinfection and sterilization in the past, have still been in use for many disorders where available medical therapy is insufficient; and favorable outcomes are noted. It is known that decongestion accelerates and edema reabsorption rises with medical ozone therapy. Aforementioned impacts put forth analgesic and anti-inflammatory features of medical ozone therapy.Anti-inflammatory and anti-nociceptive activity of ozone has been investigated in this study model where paw edema was formed by carrageenan in rats. It was concluded when results are taken into consideration that ,as similar to the literature, acute inflammation occurs over time and edema configuration reaches plateau after 270th minute. It was also shown that indomethacin, the reference anti-inflammatory molecule, prevented edema formation. The impacts of ozone in different doses on edema in local inflammation (figure 2) and on pain perception (figure 3, 4) were investigated.It was concluded in this study that impact of ozone on paw edema formed by carrageenan was in a dose-dependent manner. Ozone therapy of 1 µg/paw dose was shown to produce similar anti-edematous impact to that of indomethacin whereas no such impact was noted in doses of 0,5 and 1,5 µg. Besides, it was also shown that ozone therapy in a dose of 1 µg/paw yielded similar impacts on paws to that of SF therapy.Alterations on pain response appearing in nociceptive process secondary to inflammation were also observed in this study. Anti-nociceptive impact of ozone therapy in a dose of 1 µg/paw was shown to be similar to indomethacin in hot plate test. No significant anti-nociceptive efficacy was shown in other doses as it was in anti-edematous activity. No analgesic activity was noted in all ozone doses in tail-flick test. This may be explained by local hyperalgesia secondary to inflammation formed in paw in hot plaque test. Possible analgesic effect of ozone in tail pull test can only be achieved by systemic ozone application. Besides; one may consider when ozone alone can not produce analgesic activity in rats with no inflammation that analgesic effect is due to peripheral hyperalgesia. Observations regarding impact of systemic ozone on pain perception will undoubtedly contribute clarification of this matter.It may be considered that demonstration of efficacy of medical ozone ?a widely used medical agent in clinical practice- in pain reduction and treatment of local inflammation will make contribution to literature in terms of leading to novel and alternative treatment protocols.