Bilgi teknolojisi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
The relationship between information technology and economic growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 796626
  2. Yazar: SERHAT MERMİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gelişmiş ülkeler sahip olmuş oldukları ileri teknolojilerden dolayı gelişmekte olan ülkeleri siyasi, ekonomik ve toplumsal açıdan geride bırakmışlardır. Gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkeleri yakalayabilmelerinin yolu bu teknolojiye ulaşabilmelerinden geçmektedir. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde de dijital ekonominin büyüme göstergeleri ve blok zinciri ile ilgili spesifik bir çalışmayı analiz etmek oldukça zor olmaktadır.Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT)' in yaygınlaşması ve ekonomik büyüme ile ilişkisi 1980'lere kadar dayanmaktadır. Günümüzde de BİT ile ilgili literatürde birçok çalışmaya yer verilmektedir. Teorik olarak, dijitalleşme süreci ülkelerin büyümesinde olumlu etkiye sahip olurken amprik çalışmaların sonuçlarını incelediğimizde bir karmaşa gözlemlenmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında sermaye yatırımlarından elde edilen getirilerin sonuçları farklılık göstermektedir. Gelişmekte olan ülkelerde sermaye stoğu GSYH'nın büyümesinde pozitif etki sağlarken aynı durum gelişmekte olan ülkeler de önemsiz bir hal almaktadır. Gelişmekte olan ülkeler bu dijitalleşme yarışında, gelişmiş ülkeleri yakalayıp önlerine geçmek için dijitalleşmenin faydalarından yararlanmaya çalışmaktadırlar. Ancak dijitalleşmede yeni teknolojilerin tanımlanması, vergi tahsilatı, siber güvenlik, dolandırıcılık ve enerji tüketimi gibi çözülmesi gereken birtakım sorunlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Developed countries have surpassed developing countries due to their advanced technologies. The way for developing countries to catch up with developed countries is to have access to this technology. It is very difficult to analyze a specific study on the growth indicators of the digital economy and blockchain in developing countries like us. The prevalence of informatics (ICT) and its relationship with economic growth dates back to the 1980s. Today, there are many studies in the literature on ICT. Theoretically, digitalization has a positive effect on the growth of countries, but a confusion is observed as a result of empirical studies. The results of returns on capital investments differ between developed and developing countries. While capital stock has a positive effect on the growth of GDP in developing countries, the same situation is insignificant for developing countries. Developing countries are trying to benefit from the benefits of digitalization in order to catch up with developed countries in this digitalization race. However, there are a number of problems that need to be solved in digitalization, such as the definition of new technologies, tax collection, cyber security, fraud and energy consumption.