Traktör kazalarına bağlı yaralanmaların analizi
An analysis of tractor-related injuries
  1. Tez No: 796639
  2. Yazar: ORHAN KASAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN CÖMERTPAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve amaç: Traktör kazaları, tüm trafik kazalarının çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Traktörler, tarımsal faaliyetlerin yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığı içinde kullanıldığından; özellikle tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yürütüldüğü bölgelerde çok sayıda kazazede ile karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, traktör kazası nedeniyle Acil servise başvuran hastalar incelenmiş ve elde edilen verilerle traktör kazalarının genel karakteristiği hakkında bilgi edinmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma 01. Ocak. 2012 - 01.Eylül. 2021 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servisine traktör kazası nedeniyle başvuran hastalar üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Hasta kayıtlarına arşiv verilerinden ve bilgi işlem otomasyon sisteminden ulaşıldı. Hastaların demografik verileri, kazanın oluş zamanı, kazanın oluş mekanizması, kaza anında traktörde oturduğu konum, vücut yaralanma bölgeleri, travma skorları (GKS, Glasgow Koma Skoru; ISS, Injury Severity Score; RTS, Revize Travma Skoru; ve PTS, Pediatrik Travma Skoru), laboratuvar sonuçları, radyografi bulguları, bilgisayarlı tomografi sonuçları ve klinik sağkalım durumları kaydedildi. Verilerin karşılaştırılmasında Student t-testi, Mann-Whitney U-testi ve Chi-square testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tractor accidents represent only a very small part of all traffic accidents. Since tractors are used to carry cargo and passengers in addition to agricultural activities, numerous casualties are encountered in regions in which intensive agricultural activities are carried out in particular. Patients presenting to the emergency department due to tractor accidents were examined in this study, the purpose of which was to elicit information concerning the general characteristics of such accidents from the data obtained. Material and Method: This retrospective study involved patients presenting to the Kırıkkale University Medical Faculty Emergency Department due to tractor accidents between 01 January, 2012, and 01 September, 2021. Patient records were accessed from archive data and the data processing automation system. Patients' demographic data, the time of the accident, the mechanism involved, the position in which they were seated on the tractor at the time of the accident, body region injuries, trauma scores (Glasgow Coma Score (GCS), Injury Severity Score (ISS), Revised Trauma Score (RTS), and Pediatric Trauma Score (PTS)), laboratory results, radiography findings, computed tomography (CT) results, and clinical survival status were recorded. Student's t-test, the Mann-Whitney U-test, and the Chi-square test were employed for data comparison. P values