Yaşlanmanın lipid metobolizması üzerindeki etkisi üzerine in-vivo çalışma
- Tez No: 796679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHIRIN TARBIAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Yaşlanma, uzun bir süre boyunca fizyolojik ve biyokimyasal değişikliklerin eşlik ettiği karmaşık bir süreçtir. Yaşlanma, dokular, hücreler, hücre altı organeller ve metabolik fonksiyonlarını etkilemektedir. Dislipidemi, trigliserit (TG) ve düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) yüksekliği ve ayrıca kardiyovasküler hastalık için risk olan ve yaşla birlikte artan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyesinin düşüklüğü ile karakterize edilmektedir. Lipoprotein metabolizmasının düzenlenmesi peroksizom proliferator aktive reseptör alfa (PPAR-α) tarafından kontrol edildiği bilinmektedir. Çalışmamızda, yaşla birlikte oluşan dislipidemi üzerinde ki Oleuropein (OLE)'nin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bir ön araştırmaya dayanarak, hayvanların karaciğer ve plazmaları lipid profilleri için analizlendi. Ön çalışmadaki hayvanlar: kontrol, D-galaktoz (D-gal) ve OLE+D-gal olarak 3 gruba ayrıldı. Karaciğerdeki PPAR- α ve kandaki TG, LDL ve HDL seviyeleri Eliza kiti kullanılarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aging is a complex process that is accompanied by physiological and biochemical changes over an extended period of time. Aging affects tissues, cells, and subcellular organelles and their metabolic functions. Dyslipidemia is characterized by increased triglyceride (TG) and low-density lipoprotein (LDL) levels, and also declined high-density lipoprotein (HDL) levels is a well-established risk factor for cardiovascular disease and increases with age. Regulation of lipoprotein metabolism under the control of a set of proteins that known as peroxisome proliferator activated receptor (PPARα). The aim of this study was to examine the effect of Oleuropein (OLE) on dyslipidemia that presents with aging. Based on a previous preliminary study, liver and plasma of animals were analyzed for their lipid profile study. Animals in the preliminary study were divided into three groups: control, D-galactose, and OLE+D-galactose groups. Liver PPAR-α levels and plasma TG, LDL and HDL parameters were measured using the Elisa kit.