Maksilla anterior bölgede görülen canalis sinuosus antomik varyasyonunun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of the anatomical variations of canalis sinuosus in maxillary anterior region by cone beam computed tomography
- Tez No: 796687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN KURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Maksilla Anterior Bölgede Görülen Canalis Sinuosus Anatomik Varyasyonunun Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi İle Retrospektif İncelenmesi Amaç: Anterior maksillada uygulanacak cerrahi işlemler öncesinde canalis sinuosus (CS) aksesuar kanallarının (AC) varlığını ve özelliklerini Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile analiz etmek komplikasyonların önlenmesi adına büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, retroaktif olarak KIBT görüntülerinde CS aksesuar kanal açıklıklarının dişlere göre konumunu, çapını, alveol krete uzaklığını, nazal kavite tabanına uzaklığını, bukkal kortikal kemiğe uzaklığını belirlemek ayrıca bu parametrelerin yaş ve cinsiyete göre dağılımını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 300 KIBT görüntüsü analiz edilmiştir. CS aksesuar kanal varlığı aksiyel, koronal ve sagital kesitlerde doğrulandıktan sonra dişlere göre lokalizasyonu belirlendir. Alveol kemiğinde, ilgili dişlere en yakın aksesuar kanal açıklıklarının en geniş çapı aksiyel kesitlerde ölçüldü. Panoramik rekonstrüksiyon görüntüleri ve çapraz kesitler yardımı ile aksesuar kanal açıklıklarının nazal kavite tabanına, alveol kretine ve bukkal kortikal kemiğe olan uzaklığı ölçüldü. Yaş ve cinsiyetin tüm değişkenler ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın CS aksesuar kanalı en sık sağ maksiller santral bölgede tespit edilmiştir. CS aksesuar kanallarının çapı, sağ ve sol olmak üzere her iki tarafta da ortalama 1.26 mm (min. 1 mm, max. 1.79 mm) olarak ölçülmüştür. Nazal kavite tabanına uzaklık bakımından sağ ve sol tarafa ait ölçümler arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır (p=0,632). Alveoler krete uzaklık bakımından sağ ve sol tarafa ait ölçümler arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır (p=0,443). kadınlarda sağ taraf için yapılan ölçümlerde ortalama uzaklıklar; alveoler krete 7.07 mm, bukkal krete 4.82 mm ve nazal kavite tabanına 11.27 mm bulunmuştur. Kadınlarda sol taraf için yapılan ölçümlerde; alveoler krete olan ortalama uzaklık 7.38 mm, bukkal krete olan ortalama uzaklık 4.59 mm ve nazal kavite tabanına olan ortala uzaklık 11.39 mm bulunmuştur. Erkeklerde sağ taraf için AC açıklığının alveoler krete, bukkal krete ve nazal kavite tabanına olan ortalama uzaklıkları sırasıyla 7.35 mm, 4.76 mm, 12.23 mm bulunmuştur. Erkeklerde sol taraf için AC açıklığının alveoler krete, bukkal krete ve nazal kavite tabanına olan ortalama uzaklıkları ise sırasıyla 7.34 mm, 4.88 mm, 12.04 mm bulunmuştur. sağ ve sol tarafa ait nicel ölçümler bakımından erkekler ve kadınlar arasında fark olup olmadığına bakılmıştır. Sağ ve sol tarafta da nazal kavite tabanına uzaklık, alveoler krete uzaklık, bukkal kortikale uzaklık ve CS ≥1 mm çap ölçümleri bakımından erkek ve kadınlar arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç: Yapılan çalışmalar CS'nin AC'lerinin açıldığı foraminaların ortalama çaplarının 1.12 mm ile 1.6 mm arasında değiştiğini göstermektedir. Farklı popülasyonlarda yapılan çalışmalarda CS AC'lerinin anatomik yapılara uzaklığı önemli ölçüde değişkenlik gösterebilmektedir. Kural olarak CS, preoperatif implant planlamasının bir parçası olarak, cerrahi çekimlerde ve periapikal lezyonlarla ilgili olarak KIBT incelemelerinde
Özet (Çeviri)
Retrospective Evaluation of the Anatomical Variations of Canalis Sinuosus in Maxillary Anterior Region by Cone Beam Computed Tomography Objectives: Analyzing the presence and status of canalis sinuosus (CS) accessory channels (AC) with conical beam computed tomography (KIBT) before the surgical procedures to be performed in the anterior maxilla is of great importance in order to prevent complications. The aim of this study is to determine the position, diameter and distance of accessory channels to anatomical structures and also to investigate the distribution of these parameters according to age and gender in the CIBT images retroactively. Materials and Methods: 300 CBCT images were analyzed in present study. After confirming the presence of CS accessory canal in axial, coronal and sagittal sections, localization of canals according to the teeth were determined. In the alveolar bone, the widest diameter of the accessory canal openings closest to the relative teeth was measured in axial sections. With using panoramic reconstruction images and cross-sections, the distance of the accessory canal openings to the base of the nasal cavity, alveolar crest and buccal cortical bone was measured. The relationship of age and gender with all variables was evaluated. Results: Regardless of age and gender, the CS accessory canal was most frequetly detected in the right maxillary central region. The diameter of the CS accessory channels was measured as 1.26 mm (min. 1 mm, max. 1.79 mm) on both sides, right and left. No significant difference was found between the measurements of the right and left sides in terms of the distance to the base of the nasal cavity (p = 0.632). No significant difference was found between the measurements of the right and left sides in terms of the distance to the alveolar crest (p = 0.443). average distances for right side measurements for women; The alveolar crest was 7.07 mm, the buccal crest 4.82 mm and the nasal cavity floor 11.27 mm. In the measurements made for the left side in women; The mean distance to the alveolar crest was 7.38 mm, the mean distance to the buccal crest was 4.59 mm, and the median distance to the base of the nasal cavity was 11.39 mm. For males, the mean distances of the AC opening to the alveolar crest, buccal crest and the base of the nasal cavity were 7.35 mm, 4.76 mm, and 12.23 mm, respectively, for the right side. The mean distances of the AC opening to the alveolar crest, buccal crest and the base of the nasal cavity were 7.34 mm, 4.88 mm, and 12.04 mm, respectively for males. It was checked whether there was a difference between men and women in terms of quantitative measurements of the right and left sides. On the right and left sides, there was no significant difference between men and women in terms of distance to the base of the nasal cavity, distance to the alveolar crest, distance to the buccal cortical and CS ≥1 mm diameter measurements (p> 0.05). Conclusion: Studies show that the average diameters of foraminas in which the ACs of CS are opened vary between 1.12 mm and 1.6 mm. In studies conducted in different populations, the distance of ACs to anatomical structures can vary significantly. As a rule, CS should be evaluated in surgical extractions and KIBT examinations for periapical lesions as part of preoperative implant planning