Aortopulmoner indeks, pulmoner endarterektomi yapılan kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon tanılı olgularda operasyon başarısını öngörür mü?
Does aortopulmonary index predict operation success in patients with chronic thromboembolic pulmonary hypertension diagnosed pulmonary endarterectomy?
  1. Tez No: 796688
  2. Yazar: AYKUT ALINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÇAGATAY ÇİMŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı KTEPH tanılı ve PEA planlanan hastaların preoperatif dönemde çekilen pulmoner BT anjiografi incelemesindeki aortopulmoner indeks parametrelerinin ölçümü yapılarak operasyon başarısını öngörmede etkinliğini saptamaktır. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2018-Mart 2021 tarihleri arasında KTEPH tanısı ile PEA yapılan 153 hasta dahil edildi. Hastalar preoperatif ve postoperatif dönemdeki sağ kalp kateterizasyonu verilerine göre, operasyon sonrası hemodinamik iyileşme görülenler ve görülmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. Preoperatif dönemde çekilen pulmoner BT anjiografi incelemelerinde As Ao, Ds Ao, PA, RPA, LPA ölçümleri ile aortopulmoner indeks oranları (As Ao/PA, Ds Ao/PA) kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 153hastanın33 tanesinde (%21.6) operasyon sonrası hemodinamik iyileşme olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to determine the effectiveness of predicting the success of the operation by measuring the aortopulmonary index parameters in the pulmonary CT angiography examination taken in the preoperative period of patients diagnosed with CTEPH and planned for PEA. Methods: The study included 153 patients who underwent PEA with the diagnosis of CTEPH between January 2018 and March 2021. The patients were divided into two groups according to the right heart catheterization data performed in the preoperative and postoperative periods, as those with and without hemodynamic improvement after the operation. In the pulmonary CT angiography examinations taken in the preoperative period, As Ao, Ds Ao, PA, RPA, LPA measurements and aortopulmonary index ratios (As Ao/PA, Ds Ao/PA) were recorded. Results: There was no postoperative hemodynamic improvement in 33 (21,6%) of the 153 patients included in the study.