Okul öncesi çocuklarının mutluluk kavramına ilişkin algıları ve ebeveynlerin çocukların mutluluğunu artırmak için kullandığı stratejiler
Preschool children's perceptions of happiness and strategies used by parents to improve children's happiness
  1. Tez No: 796700
  2. Yazar: ÇİÇEK EMİNANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR TARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 4-5 yaşları arasında okul öncesi çocuklarının mutluluk olgusuna ilişkin algıları ve ebeveynlerin çocukların mutluluğunu artırmak için kullandığı stratejileri belirlemektir. Nitel araştırma deseninin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemlerinden biri olan ölçüt (kriter) örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, İstanbul ilinde bir kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinin Çocuk Gelişimi Polikliniği birimine başvuran 20 okul öncesi çocuğu ve onların ebeveynleri ile çalışılmıştır. Araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme soruları, demografik bilgi formu ve çocuk resimleri ile veriler toplanmıştır. Araştırmada toplanan nitel veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre çocukların, mutluluğu gülmek, sevinmek, güzel, sevmek, sevgi gibi pozitif duygu bildiren sözcüklerle betimledikleri tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda çocukların, oyun oynamak, televizyon izlemek, spor yapmak, denize gitmek, parka gitmek gibi oyun-eğlence temelli aktivitelerin mutlu ettiği saptanmıştır. Çocukları en çok mutlu eden kişilerin anne/babaları oldukları ve çocukların kendilerini oyun-eğlence içerikli yer ve alanlarda mutlu hissettikleri görülmüştür. Çocukların, televizyon izlediklerinde, spor yaptıklarında, parka gittiklerinde, hafta sonu, doğum günü gibi aktivite temelli oyun-eğlence temalı zaman dilimlerinde çok mutlu oldukları tespit edilmiştir. Çocukların mutluluk ile ilgili resim çizimlerinde en fazla oyun-eğlence ve doğa unsurlarına yer verdikleri belirlenmiştir. Ebeveynlerin çocuklarını mutlu etmek için oyun oynamak, gezdirmek, parka götürmek ve istediği yemekleri yapmak gibi stratejileri sıklıkla kullandığı araştırmanın en önemli bulgularındandır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the perceptions of preschool children about the phenomenon of happiness and the strategies parents use to increase their children's happiness. The study group of the research, in which the qualitative research design was used, was formed by the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods. Within the scope of the research, 20 pre-school children who applied to the Child Development Polyclinic of a gynecology and pediatrics hospital in Istanbul and their parents were studied. Data were collected with semi-structured interview questions created by the researcher, demographic information form and drawings of children. The qualitative data collected in the research were analyzed by content analysis method. According to the findings of the study, it was seen that the children described happiness with words expressing positive emotions such as laughing, rejoicing, loving, love. It has been determined that play-entertainment-based activities such as playing games, watching television, doing sports, going to the sea, going to the park make children happy. It has been observed that the people who make the children the happiest are their parents and that the children feel happy in places and areas with play-entertainment. It has been determined that children are very happy when they watch television, do sports, go to the park, and during activity-based play-entertainment-themed time periods such as weekends and birthdays. It has been determined that children mostly use play-entertainment and nature elements in their picture drawings about happiness. It is one of the most important findings of the research that parents frequently use strategies such as playing games, walking, taking them to the park and cooking the meals they want to make their children happy.