İki ayrı fitness programının 30 yaş üstü bayanlarda vücut kompozisyonu ve bazı fizyolojik parametreler üzerindeki etkileri
- Tez No: 79672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
-69- ÖZET Anahtar Sözcük: Aerobik, anaerobik antrenman, ağırlıklı istasyon çalışması, vücut kompozisyonu, istirahat kan basıncı ve kalp atım sayısı Bu çalışmanın amacı; sekiz hafta süreyle uygulanan yalnız aerobik ve aerobikle birlikte yapılan ağırlıklı istasyon antrenman programının (anaerobik) 30 yaş üstü bayanlarda vücut komposizyonu ve bazı fizyolojik parametreleri üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Çalışmaya toplam 48 sağlıklı bayan gönüllü olarak katıldılar. Denekler tesadüfi olarak; kontrol (n=16), aerobik (n=16), ağırlıklı anaerobik+aerobik (n=16) grup olarak kategorilere ayrıldılar. Deneklerin fizyolojik parametreleri standardize edilmiş olan ve laboratuvar testleri ile belirlendi. Aerobik antrenman grubu sekiz hafta süresince, haftada 3 gün 40 dakika boyunca % 70-%80 KAS maks ile bisiklete bindiler. Ağırlıklı anaerobik+aerobik grup ise haftada 3 gün 10 aletten oluşan ağırlıklı istasyon çalışması (resistive circuit training) 10 maks tekrar prensibiyle orta tempoda, bir set, istasyonlar arası 15-30 saniye arası dinlenmeyle antrenman yaptı. Arkasından da 30 dakika yine %70-%80 KAS maks ile bisiklete bindiler. Kontrol grubuna hiçbir antrenman programı uygulanmadı. İstatistiksel analizler için paired t testi, Anova, Student-Newman-Keuls, Kruskal VVallis ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Deney gruplarının toplam vücut ağırlıkları anlamlı şekilde düşüş gösterdi (p0.05). Fakat ağırlıklı anaerobik+aerobik grubun yağsız vücut ağırlığındaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
-71- SUMMARY The purpose of this study was to assess the effects of eight week aerobic and the combination of aerobic and anaerobic (resistive circuit training) training on body composition and some physiological parameters of over 30 years of women. A total of fourtyeight healthy women were voluntarily participated in this study. Subject were randomly categorized into three groups are control (n=16), aerobic (n=16) and anaerobic+aerobic (n=16) groups. Subjects physiological parameters were measured by using standardized field and laboratory tests. Subjects within aerobic training group cycled for 40 min, three times a week for eigth weeks at 70%-80% of their HR max. The anaerobic+aerobic training group performed 10 resistive circuit exercise with 10 repetetion max principles then they cycled for 30 min at 70%-80% of their heart rate max. Rest between stations was given for 15-30 second. Control group had no exercise program. Statistical analysis were done by using paired t test, Anova, Student-Newman-Keuls, Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U tests. Total body weight of experimental groups were significantly decreased (p0.05).-72- However, fat free mass and its percentage of anaerobic+aerobic group was significantly increased (p0.05).