Kara Harp Okulu erkek yüzme takımının bazı antropometrik ölçümlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 79673
  2. Yazar: AHMET TAHILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
41- 6. ÖZET Bu araştırmanın amacı; Kara Harp Olculu Yüzme Takımının somatotip ve bazı antropometrik özelliklerinin belirlenerek, aynı yaş grubunda olan diğer Türk ve yabancı yüzücülerle karşılaştırılarak değerlendirildi. Denekler en az üç yıldır antrenman yapan yaşlan (20.68 ± 1.24) olan 24 erkek yüzücülerdi. Araştırmaya katılan deneklere özgü yaş, boy, ağırlık ölçümleri dışında deri kıvrım ölçümlerinden subscapular, triceps, abdominal, subrailiac-1-2, baldır, biceps, uyluk, göğüs deri kıvrım ölçümleri, çap ölçümlerinden humerus bicondiler ve femur bicondiler çap ölçümleri ayrıca kol, baldır, el bileği çevre ölçümleri alındı. Deneklerin somatotip özellikleri Heath-Carter formülüne göre değerlendirildi. Vücut yağ düzeyleri ise Açıkada ve arkadaşlarının (1991) Türk sporcular için geliştirdiği regrasyon formülü kullanılarak hesaplandı. Tüm deneklerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları alınarak elit düzeydeki Türk ve yabancı yüzücülerle karşılaştırmalar yapıldı. Bu çalışmada Kara Harp Okulu yüzme takımının değerleri Türk ve yabancı literatürdeki çalışmalarla karşılaştırıldığında Kara Harp Okulu yüzme takımının boy uzunluğu 175.3 cm değerle yabancı yüzücülerden kısa oldukları, fakat Türk yüzücülerle benzer değere sahip oldukları, vücut yağ %'si 7.44 ve yağsız vücut ağırlığı 64.6 kg değerlerinin literatürdeki yabancı ve Türk yüzücülerle benzerlik göstermektedir. Kara Harp Okulu yüzme takımının 2.8-4.3-2.4 somatotip değerleri endo-mezomorfik yapıda olduklarını ve yabancı yüzücülerden farklılık gösterirken Türk yüzücülerle parallelik gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
-48- 7. SUMMARY The purpose of this study was to determine the somatotype and anthropometric features of Military Academy Swimming Team and to compare them with other elite Turkish and foreign swimmers at the same group of age. The subjects were 24 male swimmers at the age of (20.68+/-1.24), who has been training for last 3 years. During the research; age, height, weight, mesurements, sabcapular, triceps, abdominal, subrailiac-1,2, calf, biceps, tigh, chest skinfold mesurements of the subjects were taken. At the same time humerus bicondiler, femur bicondiler breadth mesurements and hand wrist, biceps, calf circumference mesurements of the subjects were also taken. The somatotype components of the subjects were evaluated by the Heath-Carter formula.Percentage of body fat was calculated by Açıkada regression formula which was developed for Turkish athlets. All minimum and maximum values, mean, and standart deviations of the subjects were calculated. In this study ; wiht the comparison of the Military Academy Swimming Team to literature, it was found that the Military Academy Swimming Team was shorter in height than foreign swimmers with the 175.3 cm height value, however they had the similar height values with the Turkish elite swimmers. Also Military Academy Swimming Team had the similar body fat value of 7.44% and lean body fat (kg) value of 64.6, compared to Turkish swimmers and other literature. Somatotype components were endo-mesomorphic with the 2.8-4.3-2.4 values for the Military Academy swimmers and it was found that the result was different when compared to f$(Çİgn swimmers altough it shows similarity with Turkish swimmers.