Erken gebelik kaybı deneyiminin sonraki gebelikte doğum korkusu ve travmatik doğum algısı üzerine etkisi: Vaka-kontrol çalışması
Effect of EARLY pregnancy loss experience on FEAR of birth and perception of traumatic BİRTH in next pregnancy: CASE-control study
- Tez No: 796722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE GÖKÇE İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, erken gebelik kaybı deneyiminin sonraki gebelikte doğum korkusu ve travmatik doğum algısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla vaka-kontrol çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Şubat 2022- Kasım 2022 tarihleri arasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin NST polikliniğine başvuran gebelerden toplanmıştır. Araştırmada Tanıtıcı Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu ve Travmatik Doğum Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçüm araçları her iki gruba uygulanmış olup, vaka grubuna ayrıca Tanıtıcı Bilgi Formunun ikinci bölümü ek olarak sorulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 22.0 (Statistical packet for Social Sciences for Windows 22.0) paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t-test), Pearson and Fisher's kesin ki-kare testi kullanılmıştır. Gruplar arasında sosyo-demografik ve obstetrik açıdan farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a case-control study to determine the effect of early pregnancy loss experience on fear of birth and perception of traumatic birth in the next pregnancy. The data of the study were collected from pregnant women who applied to the NST outpatient clinic of Mersin City Training and Research Hospital between February 2022 and November 2022. Introductory Information Form, Wijma Delivery Expectation/Experience Questionnaire Version A and Traumatic Birth Perception Scale were used in the study. Measurement tools were applied to both groups, and the second part of the Introductory Information Form was additionally asked to the case group. SPSS 22.0 (Statistical packet for Social Sciences for Windows 26.0) package program was used in the evaluation of the data. In the analysis of the data, descriptive statistics, the significance test of the difference between two means (t-test), Pearson and Fisher's exact chi-square test were used. There was no difference between the groups in terms of socio-demographic and obstetrics (p>0.05).