Epidermal büyüme faktör reseptörlerinin fötal olfaktör mukozadaki dağılımının immünohistokimyasal olarak gösterilmesi
Immunohistochemical localizationof epidermal growth factor receptors in fetal olfactor mucosa
- Tez No: 79675
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
77 VI. ÖZET Büyüme faktörü ailesi üyelerinden epidermal büyüme faktörü (Epidermal Growth Factor, EGF ), 53 amino asitten oluşan bir polipeptitdir. EGF hücre yüzeyinde bulunan, EGF reseptörlerine bağlanarak hücresel olayları düzenler. Bu çalışmada, değişik gelişim haftalanndaki fötal insan olfaltör mukozalarında, EGF reseptörlerinin dağılımı immünohistokimyasal yöntemlerle ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. Olfaktör epitel 7. haftada farklanmamış tek katlı yassı epitelden oluşmuştu. Lamina propriya mezenşimal yapıdaydı. Bu haftada reseptör tutulumu epitelin apikal zarında orta derecede, lamina propriya mezenşimal hücrelerinde ise zayıf olarak tanımlandı. Yalancı çok katlı prizmatik hücrelerden oluşan 9.5 haftalık olfaktör epiteldeki en belirgin tutulum apikal hücre zanndaydı. Apikal sitoplazma, bazal hücre sitoplazmalan, bağ dokusu hücreleri ve liflerinde ve bez hücre sitoplazmalannda ise orta dereceli tutulum gözlemlendi. Diğer gelişim haftalarından 17, 18 ve 23 haftalık olfaktör mukozalarda da EGF reseptörünün dağılımı, 9.5 haftalık olfaktör mukozadaki gibi tanımlandı. Farklılık gelişim ilerledikçe tutulumun artmasıydı. Örneğin; 23 haftalık olfaktör epitelin apikal hücre zanndaki tutulum önceki haftalardan çok daha fazla kuvvetliydi. 9.5, 17 ve 18 haftalık olfaktör mukozaların lamina propriyalanndaki tutulum apikal hücre zarına oranla orta dereceliyken, 23. haftadaki tutulum zayıftı. 30. haftada ise EGF reseptörü tutulumunun tüm78 mukozaya eşit olarak yayıldığı görüldü. Apikal hücre zannda tutulum biraz daha fazlaydı. Mitoz bölünmenin artmasına koşut epitelde EGF reseptörlerinin en belirgin görüldüğü yer bazal hücreler olarak saptandı. EGF'nin reseptörü ile hücre zannda birleştiği gerçeği ile doğru orantılı olarak da, apikal hücre zarında çok kuvvetli bir tutulum gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
79 VII. SUMMARY Epidermal Growth Factor (EGF) is a member of the growth factor family that is made from 53 aminoacids. EGF reguates cellular processes by binding the EGF receptors which are located on the cell surface. In this study the distribution of EGF receptors in fetal olfactory mucosas which are at different developmental ages were studied by immunohistochemical methods at light microcscopic level. In 7 weeks old fetuses olfactory epithelium was consisting from undifferentiating simple squamous epithelium. Also lamina proprya was containing mesencymal cells. In this week immunoreactivity was moderate m apical membrane and weak in mesencymal cells of lamina proprya. In an other olfactory epithelium that was 9.5 weaks old, contained pseudostraufied eels and the most prominent reactivity was on the apical cell membrane. Besides this moderate reactivity was observed in apical cytoplasm, basal cells cytoplasm, lamina proprya and glands cell cytoplasm. Also the distribution of EGF receptors in olfactory mucosa of 17, 1 8, 23 weaks old fetuses was similar to 9.5 weeks old. Differencess between the weeks was that the positivity for the EGF receptors were increasing with age. For example in 23 weeks old fetal olfactory epithelium, apical membrane showed stronger immunreactivity than the ather weeks. While the immunoreactivity on the lamina proprya of 9.5, 17, and 18 weeks old fetuses was moderate, in 23 weeks old fetuses it was weak. On the other hand in 30 week, it was observed that the distribution of EGF80 receptor immunoreactivity on the olfactory mucosa was moderate. Apical cell membrane reactivity was a bit stronger. Related with the increasing mitotic activity EGF receptors showed strong immunreactivity on the basal cells and most stronger reactivity recognized on the apical membrane of the cells thats why EGF and EGF receptors binds there.