Yapıştırıcı koklayan bireylerde toluen maruziyetinin biyolojik izlenmesi
- Tez No: 79674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
72 VI. ÖZET Bu çalışma yapıştırıcı koklayan bireylerin maruz kaldıkları toluenin biyolojik izlenme metotlarıyla tayin edilmesi ve bu kişilerde oluşabilecek risklerin belirlenmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yapıştırıcı koklayan (n=20) bireylerden oluşan bir deney grubu ve iş veya herhangi bir nedenle toluen veya bir başka organik solvente maruz kalmamış, hemen hemen aynı yaş grubunda (n=19) sağlıklı bireylerden oluşan bir kontrol grubu oluşturulmuş ve bu bireylerden idrar örnekleri alınmıştır. Yapıştırıcı koklayan deney grubunu oluşturan bireylerden yapıştırıcı koklamadan birkaç saat sonra bir defa idrar örneği alınmıştır. Toplanan idrar örneklerinde toluen maruziyetinin birer indikatörü olan hippurik asit ve o-kresol miktarları saptanmaya çalışılmıştır, idrardaki hippurik asit düzeyinin belirlenmesi için Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (HPLC), o-kresol miktarının belirlenmesi için Gaz-Sıvı Kromatografisi (GC) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Sigara içme, alkol kullanımı gibi faktörlerin toluen metabolizması ve metabolitlerin miktarlarına olan etkileri ayrıca değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda yapıştırıcı koklayarak toluene maruz kalan bireylerin ortalama hippurik asit değerleri 1.17+0.95 g/g kreatinin, o-kresol değerleri 157.85±1 68.47 ug/g kreatinin olarak saptanmıştır. Kontrol grubundaki bireylerin hippurik asit değerleri 0.22±0.16 g/g kreatinin, o-kresol değerleri 12.04+.4.78 ug/g kreatinin olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
73 VII.SUMMARY This research has conducted to contribute the studies to find out the toluene that glue sniffers are exposed, and to identify the risks that are possible to occur in these individuals (glue sniffers ). With this aim, an experiment group which consisted of glue sniffers (n=20), and a group of healthy people at approximately the same age (n=19) who were not exposed to toluene or another organic solvent with internal or any other causes were formed and urine samples were taken from these individuals of both groups. The urine samples were taken once a few hours after the glue sniffing of the glue sniffers. In the collected urine samples, hippuric acid as a toluene metabolit and o-cresol content which are the indicators of toluene exposition were tried to be reached. To search the hippuric acid High Pressured Liquid Chromotography (HPLC), and to search the o-cresol content Gas-Liquid Chromotography (GC) were used as methods. The effects of the factors such as smoking and alcohol drinking on toluene metabolism and metabolits are assessed seperately. As a result of this study, the average hippuric acid values of glue sniffers were 1.77±0.95 g/g creatinins, o-cresol values were 157.85±1 68.47 ug/g creatins in the glue sniffers group. And in the control group, hippuric acid values were 0.22±0.16 g/g creatinins.and o-cresol values were 12.04±4.78 ug/g creatinins. The comparison of hippuric acid values of the sniffers group and the control group showed a statistical significance (pO.0001).