Psikolojik danışman adaylarının duygu düzenleme becerileri ve bilişsel esneklik düzeylerinin incelenmesi
Examination of emotion regulation skills and cognitive flexibility levels of psychological counselor candidates
  1. Tez No: 796753
  2. Yazar: SİNEM BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın amacı psikolojik danışman adaylarının duygu düzenleme becerileri ve bilişsel esneklik düzeylerini incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını Trabzon Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 eğitim-öğretim yılında örgün eğitime devam etmekte olan 250 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”,“Bilişsel Esneklik Envanteri”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular normallik varsayımlarını karşıladı için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü ANOVA yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre; duygu düzenleme becerileri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu ve duygu düzenlemenin bilişsel esnekliğin anlamlı düzeyde bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan analizlere göre; psikolojik danışman adaylarının duygu düzenleme becerileri cinsiyet ve kişiliğe yönelik algı durumlarına göre anlamlı farklılık gösterirken anne baba tutumu ve travmatik deneyime göre farklılık göstermemiştir. Bunun yanı sıra bilişsel esneklikleri son bir yılda okunan kitap sayısı ve kişiliğe yönelik algı durumuna göre anlamlı derecede farklılaşırken cinsiyet, travmatik deneyim ve anne baba tutumuna göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the emotion regulation skills and cognitive flexibility levels of psychological counselor candidates. The participants of the research consist of 250 students of the Department of Psychological Counseling and Guidance, continuing their formal education in the Faculty of Education of Trabzon University in the 2020-2021 academic year.“Emotion Regulation Skills Scale”,“Cognitive Flexibility Inventory”and“Personal Information Form”were used as data collection tools. The findings obtained in the study were analyzed with Pearson Product-Moment Correlation, Simple Linear Regression Analysis, Independent Sample T-Test, and One-Way ANOVA methods to meet the normality assumptions. According to the results of the analysis; It was observed that there was a positive and significant relationship between emotion regulation skills and cognitive flexibility levels, and emotion regulation was a significant predictor of cognitive flexibility. In addition, according to the analysis; While the emotional regulation skills of psychological counselor candidates differed significantly according to their perceptions of gender and personality, they did not differ according to parental attitudes and traumatic experience. In addition, it was determined that while their cognitive flexibility differed significantly according to the number of books read in the last year and the perception of personality, they did not differ according to gender, traumatic experience and parental attitude.