İyot refrakter papiller tiroid karsinomunda PTTG-1 (pıtuıtary tumor transformıng gene 1) gen ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of PTTG-1 (pituitary tumor transforming gene 1) gene expression in iodine refractory papillary thyroid carcinoma
  1. Tez No: 796758
  2. Yazar: BAŞAK ÖZTÜRKMEN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN SAYİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Papiller tiroid kanseri (PTK), tiroid kanserlerinin en yaygın görülen türüdür. PTK'nın prognozu genellikle iyi olmakla beraber radyoaktif iyot (RAİ) tedavisine yanıt alınamayan refrakter (RAİ-R) hastaların prognozu oldukça kötüdür. PTK patogenezinde son yıllarda moleküler mekanizmalar üzerinde durulmaktadır. Pituitary Tumor Transforming Gene-1 (PTTG-1), bazı çalışmalarda tiroid kanserleri ile ilişkili saptanmış bir proto-onkogendir. Çalışmamıza 26 RAİ-R PTK, 15 klasik PTK, 12 multinodüler guatr (MNG) tanılı kontrol hastası olmak üzere toplam 53 kişi dahil edildi. Çalışmamızda RAİ-R PTK'da PTK'na göre PTTG-1 gen ekspresyonu kat değişimlerinin istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha yüksek olduğu görülmüştür (1.99 vs 1.73, p= 0.751). Bu durum RAİ-R PTK'ların daha az iyot tutmasına ve RAİ ablasyon tedavisine cevabının daha kötü olmasına katkıda bulunuyor olabilir. RAİ-R PTK hastalarında PTTG-1 gen ekspresyon düzeyi ile TG, anti-TG, NLR, yaş, metastaz çapı, tümör yarılanma zamanı, suvmax değerleri ve cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0.05). PTTG-1'in PTK'daki rolünü daha iyi anlayabilmek için gelecekte MNG yerine sağlıklı kontrol grubu kullanılarak, daha fazla sayıda hastada ve sadece tümöral doku elde etmek için yapılmış mikroskobik örnekler kullanılarak PTTG-1 geni çalışılan ileri çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Papillary Thyroid Cancer (PTC) is the most common species of thyroid cancers. Although PTC's prognosis is usually good, the prognosis of radioactive iodine refractory (RAI-R) patients who cannot respond to radioactive iodine (RAI) treatment is quite bad. Molecular mechanisms have been emphasized in PTC pathogenesis in recent years. Pituitary Tumor Transforming Gene-1 (PTTG-1) is a proto-oncogene associated with thyroid cancers in some studies. A total of 53 people were included in our study, including 26 RAI-R PTC, 15 classic PTC, 12 multinodular goiter (MNG) control patient. In our study, it was found that PTTG-1 gene expression changes were not statistically significant than PTC in RAI-R PTC, but higher (1.99 vs 1.73, p = 0.751). This may contribute to the fact that RAI-R PTCs take less iodine and their response to RAI ablation therapy. In RAI-R PTC patients, there was no significant relationship between PTTG-1 gene expression level and TG, anti-TG, NLR, age, metastasis diameter, tumor splitting time, suvmax values and gender (p> 0.05). In order to better understand the role of PTTG-1 in PTC, further studies are required by using microscopic samples made in more patients and only to obtain tumor tissue by using a healthy control group instead of MNG in the future.