Sbü Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi inme polikliniğine başvuran hastaların aile hekimliği bakış açısıyla hastalık yönetimi, hastalıktan etkilenme durumları ve yaşadıkları sorunlar yönünden kapsamlı olarak incelenmesi
Comprehensive examination of patients WHO applied to the SBU Adana City training and Research Hospital stroke polyclinic in terms of disease management, the state of being affected by the disease and the problems they experience from the perspective of family medicine
- Tez No: 796763
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: İnme, fokal serebral fonksiyon kaybına ait belirti ve bulguların hızla yerleşmesi ile karakterize vasküler hastalıktır. Çalışmamızda İnme Polikliniği' ne başvuran hastaların aile hekimliği bakış açısıyla hastalık yönetimi, hastalıktan etkilenme durumları ve yaşadıkları sorunlar yönünden kapsamlı olarak incelenmesini amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma hastanemiz inme polikliniğine başvuran 18 yaş üzeri ve geçirilen inme üzerinden en az 6 ay en fazla 5 yıl geçmiş 196 hasta ile üzerinde ardışık örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, özgeçmişe ait verileri, inme ve risk faktörlerine ait verileri, inmeye ait takip durumları ve inmeye bağlı yaşadıkları zorluklara ait veriler kaydedildi. Ardından tüm katılımcılara İnme Etki Ölçeği ve NIHSS Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Stroke is a vascular disease characterized by rapid localization of signs and symptoms of focal loss of cerebral function. In our study, we aim to comprehensively examine the patients who applied to the Stroke Outpatient Clinic in terms of disease management, the status of being affected by the disease and the problems they experience from the perspective of family medicine. Materials and Methods: This study was carried out using the sequential sampling method on 196 patients over the age of 18 who applied to the stroke outpatient clinic of our hospital and were at least 6 months and at most 5 years after the previous stroke. The sociodemographic data of the participants, their background data, data on stroke and risk factors, follow-up status of stroke, and data on the difficulties they experienced due to stroke were recorded. Then, Stroke Impact Scale and NIHSS Scale were administered to all participants. A p value of