Çift girişli tek çıkışlı bir DA-DA azaltan dönüştürücü tasarımı ve gerçeklenmesi
A dual input single output DC-DC step down converter designand realization
  1. Tez No: 796792
  2. Yazar: EREN ŞENTÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Güdümlü mühimmatlarda ve füzelerde temel güç kaynağı olarak kullanılan ısıl piller, yer kısıtlarından dolayı farklı boyutlarda ve gerilimlerde üretilebilmektedirler. Farklı gerilimlere ve iç dirence sahip iki adet ısıl pilin bulunduğu durumlarda her iki pilin de sürekli olarak devrede olması ve eşit oranlarda tüketilmesi ise güvenirliği arttıran bir mekanizma olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca pillerde depolanan enerjinin değişken yüklere sahip bir sisteme kararlı bir biçimde aktarılması da sistemin kararlı şekilde çalışması için önem arz etmektedir. Bu çalışmada farklı gerilimlere ve iç dirençlere sahip pillerden eşit oranda akım çektirerek aynı oranda kullanılmalarını ve çıkışta sabit bir gerilim elde etmeyi sağlayan çift girişli tek çıkışlı bir azaltan devre tasarlanmıştır. Devrenin benzetimi MATLAB/Simulink ortamında gerçekleştirilmiştir. Yük alma ve yük atma, pillerde gerilim düşümü gibi farklı senaryolar benzetim çalışmalarında denenip başarılı sonuçlar alındıktan sonra devrenin gerçeklemesi yapılmıştır. Gerçeklenen devre, güç ve kontrol katı olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Güç devresi sisteme nominal 200W maksimum 300W güç verebilme potansiyeline sahip olup STM32F407VG mikrodenetleyicisinin geliştirme kartı olan Discovery Board ile kontrol edilmektedir. Güç devresinden ölçülen değerler mikrodenetleyicideki çevresel birimlerle sayısal veriye dönüştürülerek kontrol algoritmasına girdi oluşturmaktadır. Ardından mikrodenetleyicide anahtarlama devreleri için değişken darbe genişlik modülasyon sinyalleri üretilerek güç devresinin denetimi gerçekleşir. Çalışmada benzetim sonuçları ve prototip devre üzerinden alınan deneysel veriler sunulmuştur. Bununla beraber, prototipi üretilen baskı devre kartının ve dizgisi yapılarak işlevsel hale getirilen donanımın ihtiyaç dahilinde farklı yerlerde kullanımının önü açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thermal batteries, which are used as the main power source in guided munitions and missiles, can be produced in different sizes and voltages due to space constraints. In cases where there are two thermal batteries with different voltages and internal resistances, the fact that both batteries are constantly switched on and consumed at equal rates appears as a mechanism that increases reliability. In addition, the stable transfer of the energy stored in the batteries to a system with variable loads is also important for the stable operation of the system. In this study, a double-input, single-output step-down circuit has been designed, which allows batteries with different voltages and internal resistances to supply current at the same rate and to obtain a constant voltage at the output. MATLAB/Simulink software is used for simulations. Different scenarios such as loading and load shedding, voltage drop in batteries were tried on the simulation and the circuit was implemented after successful results were obtained. The implemented circuit consists of two parts as power and control stage. The power circuit has the potential to supply a nominal 200W maximum 300W power to the system and is controlled by the Discovery Board, which is the development board of the STM32F407VG microcontroller. The values measured from the power circuit are converted into digital data with the peripheral units in the microcontroller and form an input to the control algorithm. Then, the power circuit is controlled by generating variable pulse width modulation signals for the switching circuits in the microcontroller. The results of the simulation modeled in the study and the experimental data obtained from the prototype circuit are presented. In addition, the printed circuit board whose prototype was produced and the hardware made functional by making its assemblies were enabled to be used in different places as needed.