Bazı baklagil bitkilerinin azot fiksasyonu üzerine rhızobıum, azotobakter ve kombine aşılamanın etkisi
The effect of rhizobium, azotobacter, and combined inoculation on nitrogen fixation in some legume plants
- Tez No: 796793
- Danışmanlar: PROF. DR. UMMAHAN ÇETİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kimyasal girdilerin yoğun kullanımı çevre üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğundan, tarımın sürdürülebilirliği küresel kaygının önemli bir konusu haline gelmiştir. Rhizobium ve Azotobakter gibi mikrobiyal gübrelerin kullanımı, kimyasal gübrelere olan ihtiyacı ve olumsuz çevresel etkileri azaltabilir. Toprak azotunun kaynaklarından birisi de asimbiyotik olarak değişik bitkilerle azotobakter ve simbiyotik olarak özellikle baklagillerle karşılıklı yaşamaya dayanan ve havanın elementel azotunu fikse eden Rhizobium bakterileridir. Verimliliği arttırmak için kullanılan aşırı kimyasal gübrelemenin, maliyeti artırdığı, toprağın biyolojik aktivitesini olumsuz olarak etkilediği, ayrıca bitkilerde depolanarak ve içme sularına karışarak insan ve hayvan sağlığı açısından önemli sorunlara neden olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, bitkilerin azot gereksinimlerinin bir kısmını daha ekonomik olan biyolojik azot fiksasyonu ile karşılamak önem arz etmektedir. Bu amaçla tesadüf parselleri deneme desenine göre serada 4 tekerrürlü olarak 2021 yılında bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmada; kontrol, azotlu kontrol, rhizobium, azotobakter ve rhizobium/azotobakter'in kombine uygulamaları ile kontrollü şartlarda sera denemesi kurulmuştur. Dezenfekte edilmiş saksılara, steril edilmiş kum ve perlit 1:1 oranında hacimsel olarak homojen bir şekilde karıştırılarak ilave edilmiştir. Nohut (Azkan) ve Yonca (Bilensoy-80) bitkilerinin tohumları %0.5'lik sodyum hipoklorit (NaClO) çözeltisi ile yüzey sterilizasyonu yapıldıktan sonra, bakteri (rhizobium ve azotobakter) aşılamaları (1x108 CFU) yapılmıştır. Bakterilerle aşılanan tohumlar, steril kum+perlit içeren ortamlara ekilmiştir. Denemede kontrol ve azotlu kontrol gruplarına da nohut ve yonca tohumlarının yüzey sterilizasyonu yapıldıktan sonra ekilmiştir. Bitkiler çiçeklenmenin %50'sini geçtiği dönemde hasat edilmiş ve bazı ölçümler (üst aksam ve kök uzunluğu, üst aksam yaş ve kuru ağırlık, kök yaş ve kuru ağırlık, nodül sayısı ve ağırlığı, üst aksam ve kökte azot) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the intensive use of chemical inputs has a negative impact on the environment, the sustainability of agriculture has become a major issue of global concern. Using microbial fertilizers such as Rhizobium and Azotobacter can reduce the use of chemical fertilizers and their negative environmental effects. One of the sources of soil nitrogen is the azotobacter, which is asymbiotic with different plants, and the rhizobium bacteria, which base on mutual coexistence symbiotically, especially with legumes, and fixing air nitrogen element. It has been determined that excessive chemical fertilization used to increase productivity increases the cost, negatively affects the biological activity of the soil, and causes significant problems in terms of human and animal health by storing in plants and mixing with drinking water. Therefore, it is important to supply some of the nitrogen requirements of plants with biological nitrogen fixation, which is more economical. For this purpose, according to the randomized plots experimental design, research was carried out in the greenhouse with 4 replications in 2021. In research, a greenhouse experiment was established under controlled conditions with the co-inoculation of Rhizobium/azotobacter, control, nitrogenous control, Rhizobium, and azotobacter. Sterilized sand and perlite were added to the disinfected pots in a ratio of 1:1 by volume and mixed homogeneously. Rhizobium and azotobacter inoculations were applied to chickpea (Azkan) and alfalfa (Bilensoy-80) seeds after surface sterilization with a 0.5% sodium hypochlorite (NaClO) solution (1x108 CFU). Seeds inoculated with bacteria were planted in a medium containing sterile sand + perlite. In the study, the control and nitrogenous control groups were also planted after surface sterilization of chickpea and alfalfa seeds. Plants were harvested when they reached 50% of flowering, and some plant parameters (upper part and root length, upper part wet and dry weight, root wet and dry weight, number and weight of nodules, nitrogen in the upper part and root) were obtained.