Farklı kaplama materyallerinin bazı baklagil tohumlarına aşılanmış rhizobium bakterilerinin raf ömrüne etkisi
The effect of different coating materials on shelf life of rhizobium bacteria inoculated to some legume seeds
  1. Tez No: 747879
  2. Yazar: GÜLNİSA CİNFİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMMAHAN ÇETİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Biyolojik gübreler, son zamanlarda kimyasal gübrelerin mevcut zararlarını azaltmak amacıyla önerilen alternatiflerden birisidir. Son yıllarda biyolojik gübrelerin kullanımı artma eğilimi göstermiş ancak kullanımındaki hassasiyetler olduğu için mikrobiyal gübrelerin kullanımının az ya da hiç uygulanmadığı görülmüştür. Azot bağlayıcı bakteri grubu olarak bilinen rhizobium bakterileri sürdürülebilir tarımda çok önemlidir. Bakteriler tarafından bağlanan azot kimyasalların negatif etkisini baskılamak ve bununla birlikte daha iyi bitki beslemeyi sağlamak için biyolojik gübre olarak kullanılmaktadır. Rhizobium bakterisi biyolojik azot fiksasyonu yeteneğine sahiptir, bu sayede azot kazancını ve ürün verimliliğini artırabilir. Baklagil tohumlarına rhizobium bakterisinin aşılanmasında yaygın olarak kullanılan katı ve sıvı formülasyonlar, depolama ve alan uygulaması sırasında mikroorganizmaların düşük canlılığı ile ilgili olarak çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunları gidermek veya en aza indirebilmek için rhizobium bakterisi aşılanmış tohumlara farklı biyomateryaller (kitosan, sodyum aljinat) kaplanarak bakterinin canlılığını uzun süre koruyabilmesi ve bazı baklagil bitkilerinin bazı verim unsurlarına ve nodülasyonuna etkisi planlanmıştır. Bu amaçla; bazı fasulye (Akman 98, Yunus 90) ve nohut (Azkan) tohumlarının yüzey sterilizasyonu yapıldıktan sonra, rhizobium bakterisinin bitkiye göre suşları tohumlara aşılanmış, tohumların yüzeyleri kitosan ve sodyum aljinat gibi biyopolimerler ile kaplanmıştır. Araştırmada bazı fasulye ve nohut bitkilerinin tohumlarına sıvı formülasyonda (1x108 CFU) bakteri aşılaması yapılmıştır. Tohuma aşılanan bakterilerin üzeri %1'lik konsantrasyonlarda hazırlanmış olan kitosan ve sodyum aljinat biyopolimerleri ile kaplanmıştır. Aşılama ve kaplama yapılan tohumlar ışık almayan bir yerde kurutulduktan sonra 3 ay süresince muhafaza edilmiştir. 90 günlük süre sonunda steril kum ve perlit içeren saksılara fasulye ve nohut tohumları ekilerek, kontrollü şartlarda sera denemesi kurulmuştur. Bitkiler çiçeklenme döneminden sonra (%50'sini geçtikten sonra) hasat edilmiş ve bazı ölçümler (üst aksam ve kök uzunluğu, üst aksam yaş ve kuru ağırlık, kök yaş ve kuru ağırlık, nodül sayısı ve ağırlığı, üst aksam ve kökte azot) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biological fertilizers is the alternative way to reduce the existing damage of chemical fertilizers nowadays. In recent years usage of biological fertilizers is increasing but there is a fact that usage of microbiological fertilizers is decreasing or laborers dont use in common fertilizers program for cultivation field due to precision usage procedure of microbiological fertilizers. Bacteria of nitrogen-fixer as known as Rhizobium is crucial for sustainable agriculture. Bacteria which bounds nitrogen in the air suppresses the negative effects of nitrogen chemical after all may be used as a biological fertilizers for a better plant nutrition. Rhizobium bacteria has a capability of fixing nitrogen, thus it may increase total nitrogen content and may have positive effects on yield. The common manner of inoculate of Rhizobium for leguminous seeds as a which is solid and liquid formulation causes problems about storage and field application due to liveliness of microorganism. The seed which is already inoculated Rhizobium may coat with biomaterials (chitosan, sodium alginate) to keep more liveliness of bacteria and also this progress factor of yield and nodulation in some leguminous seeds and as a result clarify this problem or curtail the problem. For that purpose; some beans (Akman 98, Yunus 90) and chickpea (Azkan) seeds after the surface sterilization the Rhizobium bacteria inoculated by bacteria strain to seeds according to plant after this step the seeds coated with biopolymers which are chitosan and sodium alginate. In this research bacteria is inoculated (1x108 CFU) in liquid formulation into some bean and chickpea seeds. Seeds which are inoculated with the bacteria coated with 1% concentration of biopolymers which are chitosan and sodium alginate. Seeds are inoculated and coated in a unlit place after the progress of inoculating and coating the seeds stayed in a unlit place for three months. After 90 days period the seeds which are inoculated and coated before be planted into the flower pod which had mixture of sterile sand and pearlite for testing under controlled greenhouse standards. Plants are harvested after the bloom season (After passing 50%) and some measurements (upper parts, length of root, upper part dry and wet weight, root wet and dry weight, number of nodule and nodule weights and upper parts nitrogen) were calculated.