Phylogenetic analysis of pathogenic fusariumspecies associated with lentil (Lens culinaris Medik.)cultivation using the IPBS Marker system
Mercimek (Lens culinaris Medik.) yetiştiriciliği ile ilişkilipatojenik fusarium türlerinin IPBS Markır sistemleri ilefilogenetik analizleri
- Tez No: 972847
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Mercimek (Lens culinaris Medik.), yüksek protein içeriği, temel mikro besin öğeleri bakımından zenginliği ve azot fiksasyonu yapması ile dünya genelinde en yaygın olarak yetiştirilen baklagil bitkilerinden biridir. Gelişmekte olan birçok ülkede, baklagil üretimi ve verimliliği, başta fungal kaynaklı patojenler olmak üzere çeşitli biyotik stres faktörleri nedeniyle ciddi şekilde kısıtlanmaktadır. Bu patojenler arasında özellikle Fusarium türleri, önemli tehditlerden biridir. Bu patojenlerin karmaşık yapısı ve genetik çeşitlilik gösterme potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, Fusarium türlerinin doğru ve erken teşhisi, etkili hastalık yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, mercimekten izole edilen farklı Fusarium türleri arasındaki genetik çeşitliliği ve filogenetik ilişkileri değerlendirmek amacıyla iPBS belirteç sistemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, altı farklı iPBS belirteci kullanılarak toplam 32 izolat analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, izolatlar arasında belirgin bir polimorfizm olduğunu ortaya koymuş, Fusarium türleri arasındaki ve tür içi genetik çeşitliliğe dikkat çekmiştir. Oluşturulan dendrogram, morfolojik tanımlamalarla genellikle örtüşen belirgin kümelenmeler göstermiştir; bu da iPBS belirteçlerinin tür ayrımında güvenilir bir moleküler araç olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca bazı izolatlarda türlere özgü ve benzersiz bant profillerinin gözlenmesi, hızlı patojen tanısında kullanılabilecek moleküler belirteçlerin geliştirilmesi açısından umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most widely cultivated pulse crops globally is lentil (Lens culinaris Medik.), with its high protein content, essential micronutrients, and significant role in sustainable agriculture through nitrogen fixation. In many developing countries. The productivity and stability of pulsation cultivation are severely limited by many biotic stresses, where fungal pathogens, especially associated Fusarium spp. are one of the most important threats. Given the complexity of these pathogens and their potential for genetic variation, the initial and accurate identification of the responsible Fusarium species is important for effective disease management. In this study, the IPBS marker system was used to assess genetic diversity and phylogenetic relationships between different Fusarium isolates from lentils. A total of 32 isolates were investigated using a set of six iPBS markers. The results revealed notable polymorphism among the isolates, focusing attention on the genetic variability within and between the Fusarium species infecting lentil. The dendrogram showed a clear gathering group that generally corresponded to morphological identifications, confirming the reliability of iPBS markers for species differentiation. Moreover, the presence of unique and speciesspecific banding profiles in some isolates suggests the potential for identifying molecular markers that could be used for rapid pathogen diagnostics.