İçme ve kullanma sularındaki dezenfeksiyon yan ürünlerinin modifiye ayırma sistemleri ile giderilmesi
Removing disinfection by-products in drinking and using water with modified separation systems
  1. Tez No: 796796
  2. Yazar: YASİN ANDIRICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Konya ilinde kapasite bakımından önemli bir yere sahip olan bir yüzme havuzunun trihalometan (THM) ve Toplam Organik Karbon (TOK) seviyelerinin belirlenmesi ve sudaki mevcut miktarların modifiye edilmiş membran arıtma sistemleriyle giderilebilmesinin ne derece mümkün olduğunu görebilmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 8 hafta boyunca ve haftada bir gün olmak üzere sabah seansı sonraları yüzme suyundan 80-100 litre arasında değişen numuneler alınmıştır. Bu 8 numunenin 2 haftası salı, 2 haftası çarşamba, 2 haftası perşembe, 2 haftası cuma seansından sonra olacak şekilde alınmasına dikkat edilmiştir. Numunenin serbest klor, bağlı klor ve pH'ı ölçülmüştür. Bu su, ön arıtması karışık yataklı aktif karbon ve zeolitten oluşan pilot ölçekteki ultrafiltrasyon sisteminde filtrelendikten sonra suda THM ve TOK analizleri yapılmış, çıkan sonuçlar, ultrafiltrasyon sisteminde filtre edilmemiş sudaki THM ve TOK analiz değerleri ile kıyaslanmıştır. Bunların dışında yüzme havuz suyunu besleyen şebeke suyundan da paralel olarak numuneler alınmış ve serbest klor, bağlı klor, pH, THM ve TOK miktarları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, modifiye edilmiş ultrafiltrasyon sisteminden geçirilen yüzme havuz suyunda TOK ve THM seviyelerinde önemli derecede giderim sağlandığı ve ortalama değeri 257 µg/L olan THM'nin giderim oranının ortalama %93 olduğu gözlenmiştir. Ultrafiltrasyon çıkış suyunun analiz sonuçlarına göre, Toplam Organik Karbon değerleri, okuma sınırı olan 2 mg/L'nin altında kaldığı için % giderim olarak verilmemiştir. Ayrıca içerisinde organik kirlilik barındıran yüzme havuz suyundaki THM oluşum miktarının, suyun pH'ı ve bağlı klorun miktarı ile önemli derecede doğru orantılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the trihalomethane (THM) and Total Organic Carbon (TOC) levels of a swimming pool, which has an important place in terms of capacity, and to see to what extent it is possible to remove the existing amounts in the water with modified membrane treatment systems. For this purpose, samples ranging from 80-100 liters of swimming water were taken after the morning session for 8 weeks and once a week. Care was taken to collect these 8 samples after 2 weeks on Tuesday, 2 weeks on Wednesday, 2 weeks after Thursday, and 2 weeks after Friday. Free chlorine, bound chlorine and pH of the sample were measured. After this water was filtered in a pilot scale ultrafiltration system with mixed bed activated carbon and zeolite for pre-treatment, THM and TOC analyzes were made in the water, and the results were compared with the THM and TOC analysis values in unfiltered water in the ultrafiltration system. Apart from these, samples were taken from the mains water feeding the swimming pool water on the same days and the amounts of free chlorine, bound chlorine, pH, THM and TOC were determined. As a result of the study, it was observed that significant removal of TOC and THM levels was achieved in swimming pool water passed through the modified ultrafiltration system, and the removal rate of THM with an average value of 257 µg/L was 93% on average. According to the analysis results of the ultrafiltration effluent, the Total Organic Carbon values are not given as % removal since the reading limit is below 2 mg/L. In addition, it has been observed that the amount of THM formation in swimming pool water containing organic pollution is significantly directly proportional to the pH of the water and the amount of bound chlorine.