Bacillus thuringiensis var. kurstaki bakterisinin vermikompostla kombine uygulanmasında domates güvesi üzerine etkisi
Effect of the application of bacteria Bacillus thuringiensis var. kurstaki combined with vermicompost on the tomato moth
  1. Tez No: 796795
  2. Yazar: ZAFER HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMAHAN ÇETİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Antalya ili, sera sebzeciliğinin yaygın olarak yapılması ve yüksek gelir getirmesi nedeniyle hastalık ve zararlılarla kimyasal mücadele için yoğun pestisit kullanımının olduğu bir yöredir. Ancak mücadele yönteminde üreticiler çoğu zaman bilinçsiz olarak ilaçlama yaparak aşırı miktarda pestisit kullanmaktadır. Antalya ilinin örtüaltı sebze üretiminin merkezi olduğu göz önüne alınırsa, bu durumun insan ve çevre sağlığına çok ciddi olumsuz etkileri olacağı açıktır. Bu amaçla, çalışmada Antalya yöresinde ticari olarak kullanılan biyopestisitin artan dozlarda vermikompostla kombine uygulanmasında domates güvesi üzerine etkisinin araştırılması planlanmıştır. Çalışmada fırın kuru ağırlık üzerinden 10 kg toprak içeren saksılara % 0, 1, 2, 4, 8 ve 10 uygulama dozlarında vermikompost ilave edilmiştir. Yetiştirme ortamına domates fideleri dikilmiş ve fideler belli bir büyüklüğe geldikten sonra, serada daha önce Tuta absoluta larvalarının yaşadığı domates bitkisinin dallarını seranın belli yerlerine yerleştirerek larvaların dikilen domates bitkisine geçmesi sağlanmıştır. Domates güvesi (Tuta absoluta), domates bitkisinde belli bir zarar seviyesine geldikten sonra biyopestisit uygulanmıştır. Seradaki domates bitkilerine 2 hafta arayla 3 kez uygulanmıştır. Deneme sonrası Tuta absoluta larvalarından zarar görmüş domates yaprakları ve meyvelerinin sayımı yapılıp karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the province of Antalya, where greenhouse vegetable farming is widely practiced and where income levels are high, pesticides are widely used for chemical control against diseases and pests. However, under the control method, manufacturers unconsciously use excessive amounts of pesticides. Given that the production of greenhouse vegetables is centered in Antalya, it is clear that this situation will have extremely substantial adverse effects on both human and environmental health. For this reason, it was proposed to research the impact of the commercially available biopesticide on tomato moths in the Antalya region when combined with increasing doses of vermicompost. In the study, vermicompost application dosages of 0, 1, 2, 4, 8, and 10 % were applied to pots with 10 kg of oven dry weight of soil. Tomato seedlings were planted in the growing medium, and once the seedlings had grown to a specific size, the Tuta absoluta larvae that had previously resided in the greenhouse were moved to the planted tomato plant by placing the tomato plant's branches in certain locations within the greenhouse. The biopesticide was used after the tomato moth (Tuta absoluta) reached a certain level of damage to tomato plants. It was applied to tomato plants in the greenhouse 3 times at an interval of 2 weeks. Tomato leaves and fruits that had been damaged by tuta absolute larvae were counted and compared after the experiment.