Türkiye'deki demiryolu kazalarının istatistiksel olarak karşılaştırılması ve risk değerlendirmesi
Statistical comparison and risk assesment of railway accidents in Turkey
- Tez No: 796798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Karayolu kazaları sonucu gerçekleşen ciddi can ve mal kayıpları, çevresel sorunlar ve küresel iklim değişikliği nedenleriyle çevre dostu taşımacılık türlerinden biri olan demiryolu taşımacılığı dikkat çekici bir konuma gelmiştir. Bu çalışmada, ülkemizde yaşanan demiryolu kaza nedenlerinin anlaşılması, araştırılması ve bu kazalara yönelik risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda 2002-2020 yılları arasında meydana gelen sayı, tür ve milyon tren.km ölçeğinde ele alınmış, kazalar istatiksel olarak incelenmiş ve yorumlanmıştır. Benzer istatistikler 2010-2020 yılları arasında Avrupa ülkeleri ile ülkemiz kıyaslanarak irdelenmiştir. Son olarak, demiryolu kazalarının nedenleri 5 grupta 58 tehlikeli unsur ile kategorize edilerek L-Karar Matris yöntemiyle risk analizi yürütülmüştür. Risk değerlendirmesi 20 kişi ile yapılmış olup sektörde benzer iş deneyimi olan yatırımcı kuruluş, müteahhit ve müşavir firma çalışanları ile tamamlanmıştır. En yüksek risk skoru yayaların hemzemin geçitlere kontrolsüz geçişleri ve ihata önlemleri alınması olarak tespit edilerek çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Railway transportation, which is one of the environmentally friendly transportation types, has come to a remarkable position due to serious loss of life and property as a result of road accidents, environmental problems and global climate change. In this study, it is aimed to understand and investigate the causes of railway accidents in our country and to carry out a risk assessment for these accidents. In this context, the number, type and million train.km that occurred between 2002 and 2020 were handled, and the accidents were analyzed and interpreted statistically. Similar statistics were examined by comparing our country with European countries between 2010-2020. Finally, the causes of railway accidents were categorized with 58 dangerous elements in 5 groups and a risk analysis was carried out with the L-Decision Matrix method. The risk assessment was carried out with 20 people and was completed with the employees of investor organizations, contractors and consultancy companies with similar work experience in the sector. The highest risk score was determined as uncontrolled passage of pedestrians to level crossings and taking enclosing measures, and solutions were suggested.