Serbest dolaşımlı sistemde yetiştirilen farklı yumurtacı genotiplerden elde edilen yumurtaların farklı sıcaklıklarda depolanmasının yumurta kalitesi üzerine etkisi
The effect of different layer genotypes of eggs reared in free–range system on egg quality at different storage temperatures
- Tez No: 796799
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı serbest dolaşımlı sistemde yetiştirilen farklı yumurtacı genotiplerden elde edilen yumurtaların farklı sıcaklıklarda depolanmasının yumurta kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada yumurtacı genotip olarak Lohmann Brown, Lohmann Sandy ve ATAK-S kullanılmıştır. Çalışma üç genotip ve 2 adet depolama sıcaklığı olmak üzere 3x2 faktöriyel düzende yürütülmüştür. Araştırmada toplam 300 adet sofralık yumurta kullanılmıştır. Yumurtalar buzdolabı ve oda şartlarında 28 gün süre ile depolanmıştır. Depolamanın 0, 7, 14, 21 ve 28. günlerinde her gruptan 10 adet yumurtada yumurta kalitesi tespit edilerek sıcaklık, genotip ve sıcaklık x genotip interaksiyon etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of storage of eggs obtained from different layer genotypes grown in free-range system at different temperatures on egg quality. Lohmann Brown, Lohmann Sandy, and ATAK-S were used as layer genotypes in the study. The study was performed in a 3x2 factorial design with three genotypes and two storage temperatures. A total of 300 table eggs were used in the study. Eggs were stored in refrigerator and at room temperature for 28 days. Egg quality was determined in 10 eggs from each group after 0, 7, 14, 21, and 28 days of storage, and the effects of temperature, genotype, and temperature x genotype interaction were determined.