Kamu yönetimindeki güven anlayışının itibar yönetim politikaları ve işlevselliği bağlamında analizi
Analysis of trust in public administration in the context of reputation management policies and functionality
  1. Tez No: 811421
  2. Yazar: ÇEĞDEM BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Temelinde bir saygınlık ve toplumsal kabul edilebilirlik özelliği taşıyan itibar, bireysel ve kurumsal algılamalarda farklılık gösteren bir parametredir. Birey, toplum ve kâr odaklı işletmelere ve şirketlere özgü olmamakla birlikte ihtiyaçları karşılamak ve gereken hizmetleri sunmakla yükümlü olan kamu yönetimi sisteminin de kurumsal politikalarında yer alan bir konudur. İtibar, varlığını ve muhafazasını daha çok güven veren bir özelliğe sahip olma durumu ile geliştirmektedir. Bu sebeple güven, itibar ile ilişkili önemli bir kavram olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, itibar ve güven olgusu arasındaki ilişkinin kamu yönetimi sistemine etkisi üzerinde durulmaktadır. Türk kamu yönetimi sisteminde uygulanmaya çalışılan itibar ve güven yönetimi anlayışından bahsedilmiştir. İtibar yönetimi politikalarının kamu yönetimindeki güven anlayışını hangi ölçüde etkilediği ise çalışmanın temel sorusudur. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada literatür taraması yapılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'deki kamu kurumlarında güven odaklı itibar yönetimi politikalarının geliştirilmesi ile birlikte kamu yönetimi sisteminde hem kurumsal itibar olgusunun hem de kurumsal işteki verimliliğin kolaylıkla sağlanacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reputation, which is based on respectability and social acceptability, is a parameter that differs in individual and corporate perceptions. Although it is not specific to individuals, society and profit-oriented businesses and companies, it is also an issue in the corporate policies of the public administration system, which is responsible for meeting the needs and providing the necessary services. . Reputation enhances its existence and preservation with the state of having a more trustworthy feature. For this reason, trust is accepted as an important concept related to reputation. In this study, the effect of the relationship between reputation and trust on the public administration system is emphasized. The understanding of reputation and trust management, which is tried to be implemented in the Turkish public administration system, is mentioned. The main question of the study is to what extent reputation management policies affect the understanding of trust in public administration. A literature review was conducted in the study, in which the qualitative research method was used. As a result of the study, it has been understood that with the development of trust-oriented reputation management policies in public institutions in Turkey, both the corporate reputation phenomenon and the efficiency in the corporate business will be easily achieved in the public administration system.