Farklı yöntemlerle elde edilen parça bulut verilerinden çıkarılan modellemelerin mukayesesi
Comparison of models extracted from part cloud data obtained by different methods
- Tez No: 796819
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgisayar destekli koordinat ölçüm tezgâhlarına (CMM) alternatif bulmak için 3 farklı teknolojiye sahip 3 boyutlu tarama cihazı ölçümleri ile CMM ölçümleri arasındaki farkı araştırmaktır. Çalışma için lazer 3B tarama, beyaz ışık teknolojili ve mavi ışık teknolojili optik 3B tarama cihazları seçilmiştir. Tüm tarama cihazları temassız olarak tarama işlemini gerçekleştirmektedir ancak yüzeyden veri toplama teknolojileri farklılık göstermektedir. Bu farklılığı karşılaştırılması için tasarım verisi mevcut olan menteşe parçasının CMM ve 3 boyutlu tarama cihazları ile boyutsal ve geometrik boyutlandırma toleransı kıyaslaması gerçekleştirilmiştir. Tüm tarama cihazları tersine mühendislik için gerekli verileri sağlamıştır. Elde edilen verilerle tersine mühendislik uygulaması yapılarak gerçek tasarım arasındaki farklılık karşılaştırılmıştır. 3 boyutlu tarama cihazlarının kullanım kolaylığı, tüm parça üzerinden ölçüm kabiliyeti ve CMM ölçümlerine göre sapma miktarı sunulmuştur. Cihaz tarama kalitesi, 2 boyutlu ölçü ve geometrik boyutlandırma toleransı için önemlidir. Tarama cihazları, boyut toleransı ölçümlerinde CMM ölçüm sonucuna daha yakın ölçüm sonuçları bulunmuşken, geometrik boyutlandırma toleransı ölçülerinde daha yüksek ölçüm farklılığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the difference between 3D scanning device measurements with 3 different technologies and Coordinate Measurement Machine (CMM) measurements in order to find an alternative to CMM. Laser 3D scanning, optical 3D scanning devices with white light technology and blue light technology were selected for the study. All scanning devices perform the scanning process without contact, but the technologies for collecting data from the surface differ. In order to compare this difference, a comparison of the dimensional and geometric dimensioning tolerance of the hinge part, for which the design data is available, was carried out with CMM and 3D scanning devices. All scanning devices provided the necessary data for reverse engineering. The difference between the actual design was compared by performing reverse engineering application with the obtained data. The ease of use of 3D scanning devices, the ability to measure over the whole part and the amount of deviation according to CMM measurements are presented. Device scan quality is important for 2D measurement and geometric dimensioning tolerance. While scanning devices found closer measurement results to the CMM measurement result in dimensional tolerance measurements, higher measurement differences were found in geometric dimensioning tolerance measurements.