Examining the organizational culture of an educational institution: A study on a private course center in Istanbul
Bir eğitim kurumunun örgüt kültürünün incelenmesi: İstanbul'daki özel bir kurs merkezi üzerine bir araştırma
- Tez No: 796839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Orta ve yüksek öğretim seviyelerine geçişte ulusal merkezi sınavların yaygınlaşmasıyla gölge eğitim pazarı genişlemeye başladı. Gölge eğitimin bir parçası olan özel kurs merkezlerine olan talep de giderek artmaya başladı. Bir eğitim kurumu ve örgütü olarak özel kurs merkezleri de kendi kültürlerini üretmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmanın amacı, özel kurs merkezlerinde kendini gösteren örgüt kültürünün anlamını ve temel özelliklerini, örgütü oluşturan öğretmenlerin deneyimlerinden yararlanarak incelemektir. Bu nedenle, İstanbul'da özel bir kurs merkezinde çalışan dokuz tam zamanlı öğretmenle temel nitel bir araştırma yapılmıştır. Katılımcılar kolayda örnekleme ile seçilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik analiz yoluyla analiz edilmiştir. Veri üçgenlemesi için yapılandırılmamış gözlemlerin içerik analizi ile kurumun internet sitesinin doküman analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre örgüt kültürünün düzeyleri olan gözlemlenebilir nesneler (artifaktlar), değerler, inançlar ve temel varsayımların kurumda olumlu bir örgüt kültürü oluşturduğu belirlenmiştir. Örgüt kültürünü olumlu yönde şekillendiren ayırt edici özellikler öğretmenlerin çoğunluğu tarafından açık iletişim, liderlik anlayışı, mesleki gelişim olanakları ve iş birliği olarak vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the spread of high-stakes tests in the transition to secondary and higher education levels, the shadow education market has started to expand. The demand for private course centers, which are part of shadow education, are started to increase gradually. As an educational institution and organization, private course centers also are produced their own culture. For this reason, the aim of the study is to examine the meaning and key characteristics of the organizational culture that reveals itself in a private course center by using the experiences of the teachers who make up the organization. Therefore, basic qualitative research was conducted with nine full-time teachers working at a private course center in Istanbul. Participants were selected by convenience sampling. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed through thematic analysis. Content analysis of unstructured observations and document analysis of the institution's website were performed to triangulate the data. According to the findings, it has been determined that artifacts, values, beliefs, and basic assumptions, which are the levels of organizational culture, create a positive organizational culture in the institution. The distinctive features that shape the organizational culture in positive way are emphasized by the majority of teachers as open communication, leadership understanding, professional development opportunities and cooperation.